Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Paweł Chmielewski ze swoją książką w Muzeum Komiksu

wtorek, 14 września 2021 11:13 / Autor: Michał Łosiak
Paweł Chmielewski ze swoją książką w Muzeum Komiksu
Fot. Wydawnictwo Zenit
Paweł Chmielewski ze swoją książką w Muzeum Komiksu
Fot. Wydawnictwo Zenit
Michał Łosiak
Michał Łosiak

„Na Dworze Goździkowego Króla” to najnowsza książka Pawła Chmielewskiego opisująca historię polskiego komiksu od czasów średniowiecza aż do roku 1914. Ta pierwsza tak obszerna pozycja tego typu w Polsce, została wydana w Kielcach. Autor zaprezentował ją w nowo otwartym Muzeum Komiksu w Krakowie.

 „Na dworze Goździkowego Króla" z podtytułem „Polskie formy komiksowe w kontekście europejskim od XV wieku do roku 1914. Historia popularna" to monografia narracji obrazkowych – od schyłku średniowiecznego rękopiśmiennictwa i powstania pierwszych ksiąg drukowanych w Polsce, aż do wybuchu I wojny światowej

To narracyjna opowieść o pisarzach, ilustratorach, drukarzach, wydawcach i finansistach, którzy poprzez historyjki rysunkowe usiłowali objaśniać świat i bawić czytelników. To również dzieje ewolucji techniki, idei oraz gatunków literackich i prasowych, którym zawsze towarzyszyło opowiadanie obrazem oraz przegląd ponad pięćdziesięciu tytułów polskiej prasy ilustrowanej.

Paweł Chmielewski - absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktor naczelny magazynu kulturalnego „Projektor". Publikował m.in. w „Zeszytach Komiksowych", „Studiach Sienkiewiczowskich", „Biurze Literackim", "Komiks i my", "Ha!art", „Nowym Napisie". Autor książek eseistycznych o literaturze i teatrze: „Słowacki w supermarkecie", „Słowacki w supermarkecie 2.0", „Słowacki w McDonaldzie", trzytomowej publikacji „Nie tylko Yorgi. Historia świętokrzyskiego komiksu" oraz monografii „Rozmaite gatunki szarańczy. Cykle ilustracyjne i formy komiksowe w polskiej prasie XIX w.". Ma w dorobku trzy nagrodzone dramaty i scenariusze komiksowe (m.in. „Delta 800- misja", „12 prac Delty-800", „Paderewski w Białym Domu", „Pułapka Gargancjana", „Przygody Władka"). Prowadzi wydawnictwo, redaguje antologie poetyckie i organizuje Festiwal Komiksu i Narracji Obraz(k)owych w Kielcach.  Zasiada w Radzie Programowej Muzeum Komiksu w Krakowie. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO