Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[FOTO] Harcerze niosą pomoc w Afryce i dbają o polskie cmentarze

poniedziałek, 11 października 2021 20:10 / Autor: Michał Łosiak
[FOTO] Harcerze niosą pomoc w Afryce i dbają o polskie cmentarze
Fot. Ludwik Pisarski
[FOTO] Harcerze niosą pomoc w Afryce i dbają o polskie cmentarze
Fot. Ludwik Pisarski
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Zadbanie o polskie miejsca pamięci i pomoc tamtejszej ludności – to dwa główne cele projektu Harcerska Afryka, w którym biorą udział także kielczanie. Młodzi ludzie odwiedzili ze swoją misją m.in. Zimbabwe, Zambię i Botswanę.

Wszystko zaczęło się w 2018 roku pomysłem na odwiedzenie polskich miejsc pamięci w Afryce. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był  harcmistrz Michał Synowiec.

– To może zaskakiwać, bo większość osób może sobie pomyśleć co wspólnego ma południowa Afryka z historią Polski. Okazuje się, że tych związków jest sporo. Tam mieszkali Polacy, którzy w trakcie drugiej wojny światowej szli z Armią Andersa – tłumaczy podharcmistrz Ludwik Pisarski, który uczestniczy w harcerskim projekcie.

Projekt cały czas się rozwija i oprócz pamięci historycznej zakłada również wsparcie mieszkańców afrykańskich krajów.

– Współpracujemy z polskimi misjonarzami. Nasi wolontariusze pracują z dziećmi, prowadzą dla nich zajęcia i przybliżają im wiedzę o naszym kraju. Pomagamy również materialnie. W tym roku zawieźliśmy ponad czterysta kilogramów butów dla najbardziej potrzebujących – dodaje Ludwik Pisarski.

Nasz rozmówca dołączył do projektu w tym roku, odwiedzając Zimbabwe. Okazuje się, że polskich śladów jest tam sporo.

– Zaczęliśmy naszą podróż w Republice Południowej Afryki. Dwie wolontariuszki pozostały tam, żeby pomóc w budowie Domu Dziecka, osiem osób udała się do Zambii, a nasza dziesiątka trafiła do Zimbabwe. Przede wszystkim są tam polskie osiedle budowane przez naszych rodaków. Budynki charakteryzują się tym, że wewnątrz nich znajdziemy kominy i toalety co jest niespotykane w Afryce i toalety. Zrobiliśmy tam dokumentację zdjęciową. Udaliśmy się śladami cmentarzy polskich. Część z nich przeniesiono w nowe miejsca, a niektóre zniknęły całkowicie. Część jednak pozostała, ale groby są w fatalnym stanie. Najmilej wspominam moment, kiedy po skończonej pracy na jednym z cmentarzy podszedł do nas jeden z mieszkańców i podziękował nam za posprzątanie i odnowienie tego miejsca – mówi harcerz.

Projekt w dalszym ciągu trwa, a harcerze mają wiele pomysłów na rozwój inicjatywy. Każdy z nas może wesprzeć to przedsięwzięcie. Szczegóły: https://www.harcerskaafryka.pl

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO