Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Wystawa i kiermasz w Dworku Laszczyków. Jest w czym wybierać

niedziela, 19 grudnia 2021 12:30 / Autor: Wojciech Dudkowski
Wystawa i kiermasz w Dworku Laszczyków. Jest w czym wybierać
Wystawa i kiermasz w Dworku Laszczyków. Jest w czym wybierać
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Dawne ozdoby  świąteczne, zastawiony stół wigilijny, kartki świąteczne i szopki – to wszystko i wiele innych rzeczy możemy zobaczyć podczas wystawy "Hej, Hej lelija. Panna Maryja porodziła syna" w Dworku Laszczyków w Kielcach. W ostatnią przed Wigilią niedzielę wystawie towarzyszy świąteczny kiermasz i kolędy w wykonaniu zespołów ludowych.

–  Mamy przykłady sztuki ludowej odnoszącej się do świąt Bożego Narodzenia – to sceny ukazujące Świętą Rodzinę w szopce, ucieczka do Egiptu, aniołowie. Możemy także zaobserwować wygląd izby podczas wieczerzy wigilijnej. W kolejnej salce możemy zobaczyć w powiększeniu przedwojenne pocztówki z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Mamy też osiemnasto- i dziewiętnastowieczne formy do robienia opłatków. Prezentujemy również dzieła malarstwa na szkle autorstwa Mariana Porady, a także szopki. Jest o czym opowiadać – zachęca dr Mateusz Wierciński z Muzeum Wsi Kieleckiej

Wystawie towarzyszy także jarmark świąteczny przed dworkiem. Na kolorowych straganach kupić można ozdoby świąteczne, rękodzieło, a także wigilijne potrawy i ciasta oraz naturalne owoce, warzywa i nabiał do ich przygotowania. Jedno ze stoisk przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich Klimontowianki.

–  Prezentujemy ręcznie robione ozdoby świąteczne –  bombki i aniołki, rękodzieło w postaci stroików na stół. Mamy także pierniczki, które również można określić jako rękodzieło przygotowywane z naturalnych składników. Są pierogi z kapustą i grzybami, a na pierwszy dzień świąt – z gęsiną oraz bigos. A jeżeli ktoś chce przygotować samodzielnie szarlotkę, to polecamy naszą szarą renetę, zapakowaną w słoiki – mówi Monika Cichoń z KGW Klimontowianki.

Jak podkreśla nasza rozmówczyni, przygotowanie takich ozdób jest pracochłonne i zajmuje wiele czasu.

- Można powiedzieć, że żyjemy od świąt do świąt – świąteczne rękodzieło robione na szydełku zaczynamy  właściwie tuż po Wielkanocy. Krócej zajmuje nam wykonanie stroików. A potrawy oczywiście są świeże – pierniki są pieczone na tydzień lub dwa przed, mogą poleżeć. A pierogi robimy dwa dni przed jarmarkiem – wyjaśnia.

Jest także stoisko z malowanymi ręcznie kartkami świątecznymi.

–  To są kartki malowane akwarelą. Najdłużej zajmuje wymyślanie koncepcji, jak ma taka kartka wyglądać. Po namalowaniu, obrazy są komputerowo obrabiane i powielane, inaczej jedna kartka wiele by kosztowała. Są one w stylu minimalistycznym. Mamy także kartki na różne inne okazje – opowiada Barbara Jędruszczak, autorka kartek.

Choć pogoda nie sprzyja, odwiedzających rozgrzewają zespoły Bolechowianie, Domaszowianie oraz Wojciech Misiowiec, wykonując znane i nieznane polskie kolędy i pastorałki.

Jarmark przed Muzeum Wsi Kieleckiej potrwa do niedzieli, 19 grudnia do godziny 15, natomiast wystawę o Świętach Bożego Narodzenia obejrzeć będzie można do 6 lutego 2022 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO