Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kielczanie chętnie wspierali kwestę

poniedziałek, 01 listopada 2021 13:40 / Autor: Adrianna Linertowicz
Kielczanie chętnie wspierali kwestę
Kielczanie chętnie wspierali kwestę
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Na kieleckich cmentarzach trwa 29. kwesta na rzecz renowacji zabytkowych pomników. Jak się okazuje, mieszkańcy naszego miasta wykazują nią duże zainteresowanie i bardzo chętnie wspierają inicjatywę datkami.

- Trzeba przyznać, że kielczanie w tym roku wykazują bardzo dużą chęć pomocy. Zainteresowanie renowacją zabytkowych pomników jest z ich strony ogromne – przyznają wolontariusze kwestujący przy Cmentarzu Nowym.

Z równie dużym odzewem mieszkańców spotkali się wolontariusze biorący udział w zbiórce przy Cmentarzu Starym na ulicy Ściegiennego.

- Nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania. Ludzie chętnie wrzucają datki do skrzynek i chwalą naszą pracę. Jest nam bardzo miło i doceniamy ten gest – mówi wolontariuszka.

W zeszłym roku, z powodu obostrzeń związanych z pandemią, kwesta prowadzona była tylko w formie online. Jak informuje Urząd Miasta Kielce, udało się wówczas zebrać 6,5 tys. złotych. Dodatkowo z budżetu Miasta Kielce przeznaczono na ten cel 51 tysięcy złotych. Konserwacji zostało poddanych 10 pomników z kamienia i 10 pomników żeliwnych.  

- Cmentarz Stary w Kielcach charakteryzuje się niezliczoną ilością kamienia, piękne pomniki są wykonane z wapienia pińczowskiego, piaskowca białego i czerwonego oraz marmuru kieleckiego. Druga część oryginalności naszych cmentarzy to żeliwo. Takich obiektów nie ma na innych nekropoliach w Polsce – mówił prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach, Stanisław Szrek.

Z powodu warunków atmosferycznych i upływu czasu niszczenie zabytkowych pomników jest jednak nieuniknione. Dzięki wsparciu mieszkańców Kielc i dotacji z Urzędu Miasta Kielce udało się do tej pory odnowić aż 450 pomników.

- To wspólna praca wszystkich kielczan - osób, które działają w stowarzyszeniach, kilku tysiącom tych, którzy kwestowali w ciągu tych 29 lat i niezliczonej rzeszy kielczan, którzy wrzucali datki do skrzynek. My możemy tylko podziękować – podkreśla Stanisław Szrek.

Wolontariuszy można spotkać przy bramach wszystkich kieleckich cmentarzy. Każdy datek jest na wagę złota.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO