Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kiermasz Bożonarodzeniowy i wernisaż wystawy – Dworek Laszczyków będzie tętnił życiem

wtorek, 14 grudnia 2021 14:16 / Autor: Weronika Kępa
Kiermasz Bożonarodzeniowy i wernisaż wystawy – Dworek Laszczyków będzie tętnił życiem
Kiermasz Bożonarodzeniowy i wernisaż wystawy – Dworek Laszczyków będzie tętnił życiem
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Kolędowanie, świętokrzyskie przysmaki, ozdoby świąteczne, wystawa i warsztaty – w najbliższą niedzielę, 19 grudnia, przed kieleckim Dworkiem Laszczyków odbędzie się kiermasz Bożonarodzeniowy połączony z wernisażem.

– Po rocznej nieobecności związanej z pandemią jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy zaprosić kielczan 19 grudnia do Dworku Laszczyków na kiermasz świąteczny – mówi Beata Ryń, kierownik działu promocji i marketingu Muzeum Wsi Kieleckiej.

Kiermasz rozpocznie się o godzinie 11 i potrwa do 15. – Będzie wiele stoisk z bardzo ciekawymi wyrobami lokalnymi i regionalnymi, między innymi od Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Województwa Świętokrzyskiego. Na nich są zawsze bardzo unikalne produkty, których nie da się kupić w sklepach. O godzinie dwunastej zapraszamy wszystkich na wspólne kolędowanie z zespołem Bolechowianie, Domaszowianie oraz Wojciechem Misiowcem – mówi Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.

– Będą warsztaty z wykonywania tradycyjnych wyrobów papierowych. Odwiedzający będą mogli także zakupić bombki staszowskie z wytwórni w Staszowie, które są naprawdę piękne. Z kolei wewnątrz budynku, z zachowaniem reżimu sanitarnego, będzie można podziwiać nową wystawę – dodaje dyrektor.

Wystawa bożonarodzeniowa "Hej, Hej lelija. Panna Maryja porodziła syna" skupiać się będzie przede wszystkim na ludowym ujęciu wspomnianego okresu.

– Z radosnym okresem jakim jest Boże Narodzenie bardzo dobrze koresponduje wielobarwność i często nietuzinkowe ujęcie tematu nieprofesjonalnej twórczości artystycznej twórców ludowych Kielecczyzny. Wszystkie wykorzystane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Wsi Kieleckiej. Nie zabraknie także elementów tradycyjnego wystroju i wyposażenia izby chłopskiej, gdzie zaprezentowane zostaną obrzędy i zwyczaje związane z czasem świątecznym – mówi dr Krzysztof Karbownik, kierownik działu badań etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej.

Wystawę będzie można podziwiać aż do 6 lutego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO