Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kolorowa Sienkiewka. Ozdobiona… zakładkami do książek

piątek, 10 czerwca 2022 14:24 / Autor: Aleksandra Rękas
Kolorowa Sienkiewka. Ozdobiona… zakładkami do książek
Kolorowa Sienkiewka. Ozdobiona… zakładkami do książek
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Ile zakładek do książek zmieści się na kieleckim deptaku? Sprawdzały to dzisiaj przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych. „Efektem ubocznym” ich badań była pięknie przystrojona Sienkiewka.

W chmury, motylki, a nawet… betoniarki i koparki. Zakładki, które dziś pojawiły się na deptaku były przepięknie ozdobione. Własnoręcznie wykonali je mali artyści. - Narysowałem na zakładce ciągnik, kwiatki i samochody – wyjaśnił nam siedmioletni Mikołaj ze szkoły w Kurozwękach.

Jego kolega, Hubert, zdradził nam dlaczego zakładki pojawiły się akurat na Sienkiewicza. - Pan Sienkiewicz napisał dużo książek – powiedział.

Pięcioletnia Kinga także zaangażowała się w wykonywanie zakładek.

- Narysowałam dziewczynkę – mówiła. - A ja domek dla pieska – dodała Natalia.

- Ja narysowałem ciągnik z tęczą. Lubię malować, czytam też już książki – stwierdził Piotrek.

W większości, dzieci pierwszą wizytę w bibliotece mają już za sobą. Maluchy zdradziły nam swoje ulubione czytelnicze pozycje. Należą do nich między innymi bajka o św. Mikołaju, czy  „Tytus, Romek i Atomek”

Dzisiejsza akcja odbywa się w ramach „Świętojańskich podróży po literaturze”, czyli wyjątkowego święta poświęconemu książkom i czytelnictwu.

- Postanowiliśmy zorganizować zabawę, polegającą na sprawdzeniu ile zakładek uda nam się rozłożyć na kieleckim deptaku. Akcja ma zachęcać dzieciaki do czytania książek, a jednocześnie zintegrować je i zainspirować do twórczych działań – wyjaśniała Ewelina Iwan, wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Na wydarzeniu pojawił się Jarosław Gugała, dziennikarz, który aktywnie włącza się w akcje czytelnicze.

- Od kilku lat promuję ideę zorganizowania w Polsce Dnia Książki. To święto odbywa się co roku w Hiszpanii – 24 czerwca, panie dają panom książki, a panowie paniom – róże. Odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, koncertów i spotkań – opowiadał dziennikarz.

Jak dodaje, niezwykle ważne jest kształtowanie czytelniczych potrzeb u dzieci.

- Dzieci muszą obcować z książkami. Z badań wynika, że dzieci wychowane w domach, w których nie ma książek, same nigdy nie czytają. Jesteśmy jednym z najmniej czytających społeczeństw w Polsce. Tylko co dziesiąty Polak czyta więcej niż jedną książkę w roku – wyliczał Jarosław Gugała.

Akcja „Świętojańskie podróże po literaturze” jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO