Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kto najbardziej, a kto najmniej aktywnym radnym w 2021 roku?

środa, 12 stycznia 2022 10:14 / Autor: Weronika Kępa
Kto najbardziej, a kto najmniej aktywnym radnym w 2021 roku?
Fot. Piotr Michalec
Kto najbardziej, a kto najmniej aktywnym radnym w 2021 roku?
Fot. Piotr Michalec
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Na prośbę przewodniczącego klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, Michała Brauna, biuro rady udostępniło dane dotyczące aktywności poszczególnych osób w głosowaniach na sesji. Zgodnie z przekazanymi informacjami, w 2021 roku najlepiej wypadł Projekt Wspólne Kielce, którego członkowie opuścili w sumie tylko 27 głosowań.

Na drugim miejscu (153 opuszczone głosowania) znalazła się wspomniana już Koalicja Obywatelska. – Wynik bardzo mnie cieszy. Moje koleżanki i koledzy wkładają bardzo dużo pracy w to co robią w radzie i myślę, że ta aktywność to potwierdza. Myślę, że ta statystyka pokazuje czy dobrze wypełniamy swoje podstawowe obowiązki. Osobiście opuściłem jedynie pięć głosowań, z czego też jestem bardzo zadowolony – mówi przewodniczący Michał Braun.

Na trzeciej pozycji uplasował się klub radnych Prawa i Sprawiedliwości (329 opuszczonych głosowań z czego aż 111 przez Dariusza Kisiela), z kolei na ostatniej – klub Bezpartyjnych i Niezależnych (337 opuszczonych głosowań, z czego aż 271 przez Macieja Burszteina).

– Podczas jednej z burzliwych dyskusji zwróciłem uwagę przewodniczącemu Kamilowi Suchańskiemu, że klub, który reprezentuje jest najmniej aktywnym w radzie jeżeli chodzi o uczestnictwo w głosowaniach. Usłyszałem wówczas, że ta informacja nie jest prawdziwa i dlatego poprosiłem biuro rady o takie informacje. Okazało się, że rzeczywiście są radni, którzy opuścili ponad połowę głosowań. Myślę, że to jest coś co nie powinno się zdarzyć – zaznacza Braun.

– Nie chcę odpowiadać za cały klub. Szczegółów nieobecności i braku głosowań poszczególnych radnych nie znam. Ja jestem w czołówce osób, które najwięcej się udzielają i biorą udział w największej ilości głosowań – tłumaczy przewodniczący Kamil Suchański.

Według początkowo przekazywanych danych jedną z najmniej aktywnych podczas sesji radnych była Joanna Winiarska. Okazało się jednak, że biuro popełniło błąd w wyliczeniach. Wiceprzewodnicząca opuściła bowiem nie ponad 80, a jedynie trzynaście głosowań, podczas których, jak sama tłumaczy miała problem z pulpitem i oddawała głos do protokołu.

– Mandat radnego jest mandatem wolnym. Każdy z nas pełni swoją funkcję najlepiej jak potrafi. Uczestnictwo w sesjach i komisjach to bardzo istotny element tej funkcji, ale równie ważne jest bycie blisko mieszkańców. Osobiście cenię sobie bezpośrednie rozmowy i spotkania z kielczanami, które odbywam niemal każdego dnia. A moja aktywność na posiedzeniach również jest znacząca – mówi Joanna Winiarska.

Zgodnie ze statystykami, w pierwszej trójce najaktywniej głosujących radnych znaleźli się Jarosław Bukowski, Joanna Litwin i Zdzisław Łakomiec.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO