Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kwestują, by ocalić zabytkowe nagrobki

sobota, 31 października 2015 13:05 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Kwestują, by ocalić zabytkowe nagrobki
Kwestują, by ocalić zabytkowe nagrobki
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Już po raz  23 Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego organizuje coroczną kwestę. Od soboty,  31 października  na kieleckich nekropoliach kwestują wolontariusze. Zebrane środki zostaną przeznaczone na konserwację cennych, zabytkowych pomników i rzeźb cmentarnych.

Coroczną kwestę przygotowują społecznie członkowie Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach, razem z setkami kwestujących, którzy zbierają datki do przygotowanych puszek. W ostatnich latach w kwestach uczestniczy ok.250 dorosłych osób i ponad 600 uczniów (2013) z kieleckich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. - To bardzo cenna i niezbędna pomoc, umożliwiająca przeprowadzenie zbiórek środków na konserwację zabytkowych pomników – mówi Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia.

Dzięki hojności Kielczan i pozostałych darczyńców w latach 1993 – 2015 zabezpieczono i wykonano specjalistyczne prace konserwatorskie na ponad 330 zabytkowych pomnikach, wykonanych z różnego rodzaju kamienia i żeliwa. Za zebrane podczas kwest środki w 2015 roku konserwacji poddano 15 obiektów, w tym żeliwny pomnik Brzezińskich, 4 zniszczone klapy do krypt, pomniki kamienne (Dunin, Szartowska, Kosmulska), na Cmentarzu Starym, kamienny sarkofag i pomnik Owczarewicz na Cmentarzu Prawosłąwnym, oraz jeden pomnik żeliwny na Cmentarzu Białogońskim. Wykonano również częściową modernizację Pomnika Katyńskiego.

Mimo, że tak dużo już udało się zrobić to jednak potrzeb nie brakuje. - Jest jeszcze co najmniej kilkadziesiąt zabytkowych pomników, które nadal czekają na odrestaurowanie. Trzeba dbać i pielęgnować także te już odnowione. To jest „muzeum” na świeżym powietrzu. Nagrobki ulegają złym czynnikom. Ich pielęgnacja to tak naprawdę walka z czasem i czynnikami takimi jak: deszcz, wiatr, słońce. Dlatego nadal kwestujemy i nadal zbieramy środki – dopowiada Stanisław Szrek.

Wzorem poprzednich lat również i tym razem kwestują głównie Kielczanie. W tegorocznej akcji bierze udział około 500 uczniów kieleckich szkół oraz 200 osób dorosłych. Wśród nich władze miasta i przedstawiciele kieleckich instytucji.

Rok 2015 to kolejny rok, kiedy do akcji włącza się Straż Pożarna w Kielcach. – Zawsze chętnie się włączamy w kwestę na rzecz odbudowy pomników na kieleckich cmentarzach. Uważamy, że jest to szczytny cel. Jest wiele zabytkowych nagrobków, które wymagają odnowienia i konserwacji. Nie możemy ich pozostawić takimi jakimi są, bo to tak, jakbyśmy się godzili na zniszczenie naszej kultury i tego, co mamy najcenniejsze, czyli zabytków – mówi starszy brygadier Robert Sabat, zastępca Komendanta Miejskiego Straży Pożarnej w Kielcach.

Wśród kwestujących jest również Piotr Kisiel, Radny Miasta Kielce: Nie mam żadnych wątpliwości co do potrzeby i słuszności przeprowadzanych kwest na rzecz odbudowy zabytkowych nagrobków. Wystarczy przejść się alejkami cmentarza Starego, żeby zobaczyć ile nagrobków wymaga odrestaurowania. Dlatego wspieram akcję i próbuję zachęcić do tego innych. Te pomniki to nasza historia, nie możemy o tym zapominać.

O tym, że o historii nie wolno zapominać wiedzą Ci, którzy włączają się w akcję poprzez wsparcie finansowe. – Wrzuciłem do puszki pieniądze, bo uważam, że warto. Widząc ile nagrobków już zostało odrestaurowanych wiem, że warto – mówi pan Paweł z Kielc.

Żadnych wątpliwości nie miała również pani Emilia: trzeba pomagać. To jest nie tylko dbanie o dziedzictwo i zabytki, ale także o pamięć tych, którzy są pochowani na tych cmentarzach.

Na kieleckich cmentarzach kwestują również członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowowschodnich. Wśród kwestujących są wolontariusze z kieleckich szkół. - Zbieramy fundusze na ratowanie nagrobków znajdujących się na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie i pomoc mieszkającym tam Polakom. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pozostali we Lwowie Polacy nie mogą liczyć na pomoc rządu ukraińskiego. Oni mogą liczyć tylko na nas. Wobec tego, w poczuciu solidarności narodowej chcemy ich wesprzeć – mówi Dariusz Stępień z VI LO im. Juliusza Słowackiego w Kielcach. Założony w 1786 roku Cmentarz Łyczakowski we Lwowie, jest jedną z najstarszych nekropolii istniejących w Europie do dziś. Jest miejscem pochówku wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury, nauki i polityki. Na cmentarzu znajdują się liczne zabytkowe nagrobki.

Kwestujących możemy spotkać na cmentarzach: Starym, Nowym, Partyzanckim, Wojskowym i Prawosławnym, Piaski, Białogon, Cedzyna. Akcja potrwa do 2 listopada.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO