Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Lata mijają, a ITS w Kielcach wciąż niegotowy

wtorek, 05 marca 2024 16:00 / Autor: Michał Kita
Lata mijają, a ITS w Kielcach wciąż niegotowy
Lata mijają, a ITS w Kielcach wciąż niegotowy
Michał Kita
Michał Kita

Pierwotnie miał być gotowy w sierpniu 2022 roku i przyczynić się do usprawnienia ruchu w Kielcach. Obecnie częściej budzi frustrację i irytuje kierowców z powodu przedłużających się utrudnień w ruchu. Mowa o Inteligentnym Systemie Transportu (ITS), którego wdrażanie w Kielcach idzie jak po grudzie. Mimo ponad półtorarocznego opóźnienia w realizacji inwestycji i naliczania kar przez miasto, wykonawca planuje ją zakończyć dopiero pod koniec maja.

Jak informuje Andrzej Choma, inżynier kontraktu odpowiedzialny za wdrażanie systemu ITS w Kielcach, obecnie spośród 58 skrzyżowań objętych systemem, do przebudowania pozostało 15.

– Prace przy tych skrzyżowaniach są na różnym etapie zaawansowania. Niektóre są już bliskie zakończenia i tego, aby wdrożyć je do systemu. Natomiast na pozostałych rozpoczęte są dopiero roboty ziemne. Obecnie zaawansowanie ich jest na takim poziomie, że przy mobilizacji wykonawcy udałoby się je zamknąć w ciągu dwóch miesięcy. To, co pozostało do wykonania nie jest bardzo skomplikowane – wyjaśnia.

Przykładem opieszałego działania wykonawcy przy wdrażaniu ITS-u jest m.in. skrzyżowanie ulic Warszawskiej, Orkana i biskupa Jaworskiego, gdzie prace rozpoczęły się w listopadzie i miały potrwać miesiąc, tymczasem już od ponad trzech miesięcy kierowcy wciąż muszą pokonywać w tym miejscu tymczasowe rondo. Z czego wynikają opóźniania przy wdrażaniu ITS? Andrzej Choma wyjaśnia, że pierwotnie wykonawca tłumaczył je m.in. pandemią koronawirusa i wojną na Ukrainie, które wywołały zaburzenia łańcuchów dostaw podzespołów i materiałów niezbędnych do realizacji inwestycji. Natomiast w ostatnim czasie argumentował konieczność wydłużenia terminu realizacji przedsięwzięcia problemami z podwykonawcami.

Jak informuje Jarosław Skrzydło, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach, wyznaczony przez władze Kielc termin zakończenia inwestycji minął 11 grudnia 2023 roku. Od tego dnia miasto nalicza kary za zwłokę w realizacji przedsięwzięcia, w wysokości 10 tysięcy złotych za każdy dzień opóźnienia.

– Obecnie kara wynosi około 700 tysięcy złotych, jednak ostatecznie, z uwagi na postęp prac, będzie z pewnością zdecydowanie większa – dodaje.

Przypomnijmy, realizacja Inteligentnego Systemu Transportowego rozpoczęła się w 2020 roku. Wdrożenie ITS w Kielcach zakłada przebudowę 58 skrzyżowań i montaż inteligentnego oprogramowania do zarządzania ruchem. Na skrzyżowaniach pojawią się m.in. kamery badające natężenie ruchu. ITS ma również usprawnić funkcjonowanie komunikacji miejskiej w stolicy województwa świętokrzyskiego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO