Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Nauczmy się swoich języków!

czwartek, 03 marca 2022 11:00 / Autor: Weronika Kępa
Nauczmy się swoich języków!
Nauczmy się swoich języków!
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Bariera językowa to jeden z wielu problemów, z którym zderzają się przybywający do Polski obywatele Ukrainy. By pomóc im w nawiązywaniu pierwszych kontaktów i załatwianiu własnych spraw kieleccy radni zaproponowali, by zorganizować naukę w tym zakresie.

Mowa o radnych z klubu Przyjazne Kielce (Annie Kibortt, Jarosławie Bukowskim, Joannie Litwin) oraz radnej niezrzeszonej Bożenie Sieczce.

„Organizowane jest wsparcie związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem, opieką zdrowotną itd. Jednak zapewnienie zaspokojenia podstawowych potrzeb jest niewystarczające. Uważamy, że chcąc zmniejszać poczucie wyobcowania uchodźców, warto byłoby zorganizować naukę podstaw języka polskiego dla dzieci i dorosłych”, czytamy we wspólnej interpelacji skierowanej do prezydenta Bogdana Wenty.

Na odniesienie się do pomysłu miasto ma czternaście dni. W tym czasie będą już jednak trwać bezpłatne szkolenia online z języka ukraińskiego dla polskich nauczycieli. Akcję organizuje Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

„W odpowiedzi na sygnały od nauczycieli chcących przygotować się jak najlepiej na ewentualny przyjazd uczniów mówiących po ukraińsku, przygotowaliśmy ekspresowy kurs podstaw tego języka. (…) Kurs nie sprawi, że zaczniecie mówić po ukraińsku, ale sprawi, że będziecie Wam łatwiej nawiązać pierwsze kontakty i zrozumieć zagubione i przestraszone dziecko, a ono będzie się czuło bezpieczniej”, czytamy na stronie ODNSWP.

Zajęcia z nauczycielami poprowadzi urodzona w Berdiańsku (Ukraina) Olga Suchcicka – lektorka języka polskiego jako obcego biegle władająca językiem ukraińskim i działaczka polonijna.

Akcja stratuje 11 marca, a zakończy się 8 kwietnia. Kurs potrwa więc w sumie pięć tygodni, ale same szkolenia będą odbywać się jedynie w piątki o godzinie 19. Spotkanie zapoznawcze w tym zakresie zostało zaplanowane na 3 marca godz. 15.

Aby wziąć udział w inicjatywie należy posiadać dostęp do internetu i wejść w odpowiedni link. Więcej szczegółów dostępne na stronie: https://tiny.pl/94991

Link do pierwszego spotkania: https://www.youtube.com/watch?v=5AXEAd-UCSk

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO