Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Pokazali, jak rozbito kieleckie więzienie

piątek, 28 lipca 2023 23:21 / Autor: Wojciech Dudkowski
Pokazali, jak rozbito kieleckie więzienie
Pokazali, jak rozbito kieleckie więzienie
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Rekonstruktorzy z Kielc i okolic po raz kolejny przypomnieli kielczanom, jak wyglądała codzienność kieleckiego więzienia UB przy ulicy Zamkowej i jak zostało ono rozbite. Widowisku towarzyszyły efekty świetlne, a także pirotechniczne. Pomimo deszczowej pogody na Wzgórze Zamkowe przybyły dziesiątki mieszkańców naszego miasta.

Tuż przed pokazem, odbyła się uroczystość złożenia wieńców i zniczy pod tablicą i krzyżem pamiątkowym na ścianach kieleckiego więzienia. Rekonstruktorzy ze stowarzyszenia Jodła oddali salwę honorową ku czci pomordowanych więźniów.

- Gotowi pod hasłem Bóg, Honor, Ojczyzna, byli oddać swoje życie, aby ratować swoich towarzyszy broni. Oby nigdy pamięć o nich nie zaginęła – mówił obecny na uroczystości senator Krzysztof Słoń.

 – Niekorzystne warunki pogodowe, których dziś jesteśmy świadkami, są niczym w porównaniu do tego, czego doświadczali ci ludzie, którzy walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę. Najpierw prześladowania ze strony Niemców, później tych, którzy na sowieckich czołgach przywieźli tutaj władzę, a ci ludzie chcieli tylko Polski niepodległej, niezależnej od żadnego innego państwa – dodał wicewojewoda Rafał Nowak

– Tak jak wcześniej Niemcy, tak później władze komunistyczne odebrały nam wolność. To, co zrobił Heda „Szary” było niezwykle ważne. Po pierwsze, uwolnił wiele osób, które nie zasłużyły na przebywanie w tym więzieniu, a po drugie był to przykład tego, że Polacy i podziemie może skutecznie walczyć z zainstalowanym w naszym kraju reżimem – podkreślił przewodniczący Rady Miasta Jarosław Karyś.

Po oddaniu hołdu odbyło się widowisko historyczne pt. Rozbić Więzienie UB. Na początku przedstawiono postać błogosławionego księdza Józefa Pawłowskiego. W czasach II wojny światowej był on proboszczem kieleckiej parafii katedralnej. Został także kapelanem Polskiego Czerwonego Krzyża, dzięki czemu mógł nieść pomoc w obozach jenieckich, gdzie dostarczał cywilne ubrania, które ułatwiały ucieczkę z obozu. W styczniu 1942 zginął w obozie Dachau.

- Może to nieco zapomniany fakt, ale był żołnierzem Armii Krajowej. Był w zespole wywiadowczym przy komendancie okręgi Armii Krajowej – przypomniał Dionizy Krawczyński ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych Jodła.

W drugiej części pokazu, można było zobaczyć metody przesłuchań, tortur i straceń, stosowane przez Urząd Bezpieczeństwa. Najważniejszą częścią było jednak rozbicie więzienia 4 sierpnia 1945 roku przez żołnierzy Antoniego Hedy ps. Szary.

Z okazji nadchodzącej rocznicy rozbicia więzienia, wstęp do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej jest w ten weekend (29-30 lipca) bezpłatny.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO