MIASTO
Specjaliści ocenili Krajową Sieć Onkologiczną


Dziś (26 maja) specjaliści z całego kraju omawiali aktualny stan wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej i restrukturyzacji szpitali. Spotkanie odbyło się w ramach IX Ogólnopolskiej Konferencji "Ewidencja świadczeń zdrowotnych podstawą bezpieczeństwa prawno-finansowego placówki medycznej".
Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej był wdrożony od 2019 roku w dwóch województwach – świętokrzyskim i dolnośląskim. Następnie dołączyły województwa pomorskie i podlaskie, a od 1 kwietnia 2025 projekt ruszył w całej Polsce.
– Uczestnictwo Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w programie pilotażowym pozwoliło na mocne nastawienie się na pacjenta. Stawiamy na opiekę nad pacjentem, szczególnie w tym najtrudniejszym momencie, czyli kiedy dowiaduje się o diagnozie onkologicznej. Wtedy najbardziej potrzebne jest wsparcie koordynatora, który wytłumaczy, przypilnuje ścieżki leczenia, terminów. Wtedy najczęściej pacjenci oczekują wsparcia – wyjaśnia dr Michał Chrobot, Prezes Polskiego Towarzystwa Koderów Medycznych.
Podczas pilotażowego programu to właśnie koordynatorzy byli najlepiej oceniani przez pacjentów jako najważniejsza i pozytywna zmiana systemowa. Aktualnie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii zatrudnionych jest 14 osób na to stanowisko.
- Intencja Sieci Onkologicznej też ma zatrzymać leczenie onkologiczne we wszystkich szpitalach, bo badania naukowe jednoznacznie stwierdzają, że doświadczenie operatora i ośrodka znacząco wpływa na jakość, ale też radykalność wykonanego zabiegu. Szczególnie wtedy, kiedy ta choroba jest zaawansowana to zdecydowanie zabieg jest trudniejszy i żeby go prawidłowo wykonać potrzebne jest doświadczenie. Dla pacjenta onkologicznego zabieg radykalny jest najlepszą formą leczenia, dlatego tak ważne jest żeby rzeczywiście ośrodki wyspecjalizowane zajmowały się leczeniem chirurgicznym i tu faktycznie Krajowa Sieć Onkologiczna wprowadziła minimum doświadczenia – przekazuje dr Chrobot.
To oznacza, że ośrodki zabiegowe muszą wykonać minimalną liczbę zabiegów rocznie, w innym wypadku nie powinny wykonywać zabiegów planowych.
Ponadto specjaliści poruszyli temat badań genetycznych w terapii nowotworów, odwróconej piramidy świadczeń zdrowotnych czy wynagrodzenia w ochronie zdrowia.








