Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Szczepan Skorupski: Deklaracja przyjęcia osób z Afganistanu nie powinna być podjęta pochopnie

wtorek, 31 sierpnia 2021 13:04 / Autor: Weronika Karyś
Szczepan Skorupski: Deklaracja przyjęcia osób z Afganistanu nie powinna być podjęta pochopnie
Szczepan Skorupski: Deklaracja przyjęcia osób z Afganistanu nie powinna być podjęta pochopnie
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Miasto wypowiedziało się w sprawie przyjęcia uchodźców z Afganistanu do stolicy województwa świętokrzyskiego. Władze Kielc uważają, że owej decyzji nie można podjąć pochopnie. Jest też zbyt wcześnie na jakiekolwiek deklaracje i zobowiązania dotyczące udzielenia pomocy.

Przypomnijmy, po przejęciu władzy w Afganistanie przez Talibów rozpoczęła się ewakuacja personelu współpracującego z polską misją wojskową, ale również naszymi instytucjami. W tej sytuacji kieleccy radni postanowili zwrócić się do władz miasta z prośbą o pomoc i przyjęcie uchodźców do stolicy województwa świętokrzyskiego.

Pierwszą interpelacje w sprawie Afgańczyków złożył Karol Wilczyński z klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. Niedługo później pismo złożyła również Katarzyna Czech-Kruczek, wiceprzewodnicząca rady miasta i radna tego samego klubu.

- Podobnie jak w Gdańsku, również w Kielcach winno zostać zajęte stanowisko, iż władze miasta zawsze będą stały na straży praw człowieka, które są w brutalny sposób łamane. Ludność cywilna wielokrotnie udzielała pomocy polskim żołnierzom podczas ich misji w Afganistanie. Nie można też zapomnieć o brutalnie łamanych prawach dziewcząt i kobiet z tego kraju, których los na skutek przejęcia władzy przez fundamentalistów islamskich został przesądzony – czytamy w interpelacji wiceprzewodniczącej Czech-Kruczek.

Nieco inne zdanie na ten temat ma Marcin Stępniewski, radny Prawa i Sprawiedliwości. – Jakiekolwiek programy wsparcia dla Afgańczyków, którzy współpracowali z Polakami powinien inicjować rząd, bo to on ewakuował kilkadziesiąt takich osób. Pytanie, czy mamy ich wspierać lokalnie, czy też w państwach ościennych, pozostaje otwarte. Premier zapowiadał, że skorzysta z deklaracji samorządów, które taką pomoc oferują. Nie możemy się jednocześnie uginać przed naciskami, mówiącymi o tym, że powinniśmy wpuścić wszystkich imigrantów do naszego kraju. Jeżeli rząd podejmie decyzje, że Afgańczycy powinni być skierowani do Kielc, to z pewnością z niej skorzystają. Pamiętajmy jednak, że najważniejsi powinni być dla nas kielczanie – przyznaje.

Sekretarz miasta, Szczepan Skorupski zaznacza, że osoby ewakuowane z Afganistanu muszą w pierwszej kolejności uzyskać ochronę międzynarodową na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, a deklaracja przyjęcia ich do Kielc nie powinna być podjęta pochopnie.

- Osobom i rodzinom, szczególnie po traumatycznych przeżyciach, należy zapewnić bezpieczne schronienie i stabilne warunki bytowe do funkcjonowania na terenie miasta - mieszkanie, zatrudnienie, szkoła. Nie bez znaczenia jest fakt, że są to osoby o odrębnej kulturze i religijności, do przyjęcia których należy przygotować społeczność lokalną. Reasumując, na dzień dzisiejszy podjęcie zobowiązania o udzieleniu pomocy osobom z Afganistanu jest zbyt wczesne, gdyż takie przedsięwzięcie wymaga zaplanowania odpowiednich środków finansowych w budżecie miasta Kielce – tłumaczy.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO