MIASTO
Wiele uwag do kieleckiej uchwały krajobrazowej


30 września zakończyły się konsultacje w sprawie uchwały krajobrazowej obowiązującej w Kielcach. W dwóch turach naboru wpłynęły łącznie 32 wnioski złożone w terminie.
Pierwszy nabór, przeprowadzony jesienią 2023 roku, przyniósł pięć zgłoszeń.
– Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 12 grudnia 2023 roku prace zostały wstrzymane i wznowione dopiero w tym roku – wyjaśnia Sipa.
Druga tura konsultacji zakończyła się znacznie większym odzewem. Wpłynęło bowiem aż 27 wniosków, w tym część doręczona pocztą ostatniego dnia, ale mieszcząca się w ustawowym terminie.
Oprócz tego do ratusza trafiło osiem pism poza procedurą.
– Rozpatrzymy je merytorycznie, choć nie w trybie ustawowym – zaznacza Sipa.
Obecnie wszystkie zgłoszenia są analizowane. Na ich podstawie zostanie przygotowany projekt zmian w uchwale.
– O etapach i terminach poinformujemy osobno. Niewykluczone też, że pocztą dojdą jeszcze dodatkowe uwagi, które zasilą tę pulę – mówi Sipa.
Na razie nie wiadomo, czego dokładnie dotyczyły wnioski. Jak podkreśla przedstawicielka ratusza, szczegółowe informacje zostaną przekazane dopiero po zakończeniu analizy.
– W najbliższych tygodniach powinniśmy poznać efekty konsultacji i to, jak uchwała zostanie zmieniona – dodaje nasz rozmówca.
Przypomnijmy, że teoretycznie uchwała krajobrazowa obowiązuje od 13 maja tego roku. Część jej zapisów wzbudziła jednak duże kontrowersję wśród przedsiębiorców, a władze zapowiedziały, że wprowadzą w niej pewne zmiany. Ich kształt poznamy zapewne w następnych tygodniach.








