Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[WIZUALIZACJE] Kielecki radny proponuje zazielenienie Placu NMP

piątek, 13 maja 2022 12:16 / Autor: Weronika Kępa
[WIZUALIZACJE] Kielecki radny proponuje zazielenienie Placu NMP
[WIZUALIZACJE] Kielecki radny proponuje zazielenienie Placu NMP
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, Michał Braun uważa, że zlokalizowany przy kieleckiej katedrze Plac Najświętszej Maryi Panny powinien zostać zazieleniony. Przygotowany przez niego projekt zostanie złożony do tegorocznej edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego.

– Plac przez lata był miejscem zielonym. Za czasów prezydenta Lubawskiego został przekształcony w plac, który stracił praktycznie wszystkie funkcje społeczne. Jego rewitalizacja miała przypominać czasy, kiedy znajdował się tu targ. Tyle, że ta rewitalizacja nie spełniła żadnej funkcji. Plac jest martwym punktem w sercu miasta – stwierdza Michał Braun.

Radny, wspólnie z architektem zajmującym się infrastrukturą miejską, przygotował koncepcję zazielenienia placu i opublikował wizualizacje.

– Zazielenienie placu byłoby odpowiedzią na wyzwania XXI wieku: przeciwdziałanie betonozie, przygotowanie na zmiany klimatu, zwiększanie małej retencji, zapobieganie skutkom nagłych powodzi i tworzenia się miejskich wysp gorąca – wyjaśnia.

Razem z miejskim aktywistą, Antkiem Chudzickim, radny zamierza złożyć wspomniany projekt do tegorocznej edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego.

Jak zaznacza wiceprezydent Agata Wojda, z uwagi na historyczny i zabytkowy charakter placu, pozwolenie na rewitalizację musi wydać wojewódzki konserwator zabytków.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO