Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MUZYKA

"a-ha" i koło podbiegunowe

piątek, 29 lipca 2022 11:38 / Autor: Michał Sierlecki
"a-ha" i koło podbiegunowe
"a-ha" i koło podbiegunowe
Michał Sierlecki
Michał Sierlecki

8 lipca miał swoją premierę singiel „I’m In” norweskiego zespołu "a-ha". To przedsmak zapowiedzianego na 21 października albumu "True North".

Klawiszowiec a-ha, Magne Furuholmen, który jest autorem poruszającego utworu "I’m in", mówi, iż jest to „piosenka o całkowitym zaangażowaniu i wspieraniu kogoś, kto ma problemy. Zaangażowaniu, które jest aktem wiary. Wszyscy mamy świadomość tego, jak trudno poświęcić się bezwarunkowo, jednak, gdy uda się tego dokonać, rodzi się coś wyjątkowego – miłość, przyjaźń, zmiana, samodoskonalenie, kariera, lepszy świat. Oczywiście łatwiej jest mówić niż robić, jednak wszystko zaczyna się od nastawienia i wypowiedzenia pierwszych słów. Potem przychodzi czas na ciężką pracę i uświadomienie sobie, jak wielki potencjał ma nasze zaangażowanie. Bez tego gubimy się w plątaninie myśli, zwątpieniu i strachu. Czas powiedzieć sobie: „wchodzę w to” („I’m in”).

Od światowego przełomu, jakim był w 1985 roku hit "Take On Me", Magne Furuholmen, Morten i Paul Waaktaar-Savoy niestrudzenie podążają naprzód. Kołyszące, przepełnione emocjami "I'm In" otwiera nowy rozdział w twórczości zespołu. „Weź wdech, po prostu oddychaj. Później przyjdą lepsze chwile” – śpiewa Morten Harket z pełnym oddaniem.

21 października ukaże się jedenasty studyjny album a-ha zatytułowany "True North", zawierający łącznie 12 utworów: autorem sześciu jest Magne, a drugie sześć to dzieła Paula. To pierwsze wydawnictwo od czasów Cast In Steel z 2015 roku. Zespół zdecydował się na zupełnie nowe podejście do pracy nad płytą. W listopadzie 2021 roku muzycy zaszyli się w Bodø, norweskim mieście położonym 90 km za kołem podbiegunowym. „Za każdym razem próbujemy czegoś nowego” – tłumaczy Paul.

Albumowi "True North" towarzyszy również film, w którym zespół ujawnia, jak wyglądała praca nad płytą. „Najpierw wpadliśmy na pomysł, aby nagrać sesję studyjną na żywo” – mówi Paul. – „A potem nakręcić sesję w studiu. Zrobiła się z tego duża produkcja, w której wzięła też udział norweska orkiestra, Arctic Philharmonic”. Wszystko to będzie można zobaczyć w filmie, który muzycy określają jako głęboko wzruszający i nieodgadniony. Magne, Morten i Paul uchwyceni w kadrze w okolicach Bodø, rozmawiają o prawdziwej północy. Pokazują w wielu wymiarach, jak wygląda tam codzienność. Film staje się narracją przepełnioną duchem nowych piosenek i tym, jak człowiek jest nierozerwalnie połączony z naturą. Reżyserem jest długoletni współpracownik a-ha Stian Andersen.„True North to list od a-ha wysłany spod koła podbiegunowego. To wiersz i nowa muzyka napisane daleko na północy Norwegii” – mówi klawiszowiec zespołu, Magne Furuholmen.

Piosenki z albumu "True North" są przesycone poczuciem związku człowieka z jego miejscem, tym gdzie jest i co nadchodzi, jego interakcji ze środowiskiem naturalnym. Tym samym muzycy a-ha pokazują skąd pochodzą i kim są. Nic dziwnego, że "True North" odkrywa najbardziej osobistą i wzruszającą stronę "a-ha", eksponując ducha zespołu jak nigdy wcześniej. Równowaga między świeżym podejściem a cechami charakterystycznymi dla "a-ha" zostaje osiągnięta.

Film "True North" będzie dostępny w kinach w wybranych krajach.

 

żródło: Sony Music Entertainment

View the embedded image gallery online at:
https://www.emkielce.pl/muzyka/a-ha#sigProGalleriafb2658697e
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO