Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Młodzież - najlepsza inwestycja!

niedziela, 28 maja 2023 09:44 / Autor: Radio eM
Młodzież - najlepsza inwestycja!
Młodzież - najlepsza inwestycja!
Radio eM
Radio eM

Wszyscy wiemy, że w młodzież warto inwestować. Młodość to kreatywność, energia i  świeże spojrzenie, które zmienia rzeczywistość. 90 milionów euro – tyle środków, poprzez Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, finansowany ze środków Unii Europejskiej, przeznaczono na rozwój zawodowy świętokrzyskiej młodzieży. W tym roku realizacja programu dobiega końca.

GRUNT TO WŁASNY STYL

Kocham kolory. Dziś, zgodnie z obowiązującą modą, przestrzeń wokół nas zdominowana jest przez biel, beż, czerń i szarości. Moją pasją jest urządzanie wnętrz, a mój projekt udowadnia, że życie w kolorach jest dużo ciekawsze - mówi pani Katarzyna Pniewska - Znojek, prowadząca własną pracownię projektowania wnętrz. Firma powstała dzięki dofinansowaniu w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Jednocześnie, jako magister inżynier budownictwa, twardo stąpam po ziemi – uśmiecha się Pani Katarzyna. - Czas spędzony w domu na wychowywaniu moich dwóch synów poświęciłam na szkolenia w kierunku projektowania wnętrz i planowania przyszłej działalności. Współpracę z klientem opieram na relacji partnerskiej, wsłuchuję się w jego potrzeby i możliwości finansowe. Moją działalność uważam za niszową, bo wypracowałam własny styl, który wyróżnia mnie spośród wielu podobnych podmiotów na rynku – nie kryje satysfakcji młoda projektantka.

Jak się okazuje – kreatywność, kwalifikacje, dobry biznesplan plus dofinansowanie unijne to skuteczny sposób na własną firmę. - Szukałam środków na otwarcie działalności dla osób niepracujących, a jednocześnie niezarejestrowanych w urzędzie pracy. Zadzwoniłam do Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Kielcach przy ul. Leonarda. Tam poinformowano mnie, gdzie aktualnie realizowane są projekty dotacyjne.

Pracownia architektoniczna pani Katarzyny to jedna z 5.066 firm, które powstały dzięki  środkom Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Wszystkie zostały założone przez osoby młode, do 30-go roku życia – mówi Aleksandra Marcinkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, dzięki umowom podpisanym przez WUP, udzielane były przez doświadczone i wyspecjalizowane podmioty. Dzięki temu, wiele spośród nowozakładanych firm posiada ustabilizowaną sytuację rynkową i często daje zatrudnienie nowym pracownikom – dodaje dyrektor WUP.

DOTACJA PLUS WSPARCIE POMOSTOWE

Projekty dotacyjne, realizowane na podstawie umów z Wojewódzkim Urzędem Pracy, zakładały kompleksowe wsparcie dla młodych przedsiębiorców. Oprócz bezzwrotnej dotacji, uczestnicy otrzymywali również tzw. wsparcie pomostowe, czyli dodatkowe środki na pokrycie większości kosztów w pierwszym, najtrudniejszym etapie działalności. - Dzięki projektowi zakupiłam podstawowy sprzęt: komputer, monitor, tablet a przede wszystkim specjalistyczne oprogramowanie dla projektantów. Wsparcie pomostowe pomogło zadbać o wizerunek firmy: strona internetowa, sesja wizerunkowa, reklama, promocja w mediach społecznościowych, bieżące opłaty. Mogę stwierdzić, że gdyby nie środki unijne, moja firma prawdopodobnie nigdy by nie powstała – mówi Pani Katarzyna.

Przykład_rękodzieła_Martyny_Iwan_Firma_Laser-Love_Martyna_Iwan.JPG

Decyzja o przyznaniu dofinansowania każdorazowo poprzedzona była dokładną analizą przedstawionego biznesplanu. Ważne były również kwalifikacje kandydata do prowadzenia określonego rodzaju działalności i znajomość branży – mówi dyrektor Aleksandra Marcinkowska. Sukces na rynku odnoszą zarówno firmy działające w branżach „konwencjonalnych”, takich jak handel, budownictwo, podstawowe rodzaje usług, jak i te o wysokim wskaźniku innowacyjności. Do takich z pewnością można zaliczyć działalność prowadzoną przez Panią Martynę Iwan.

W mojej firmie łączę nowoczesną technologię z przywiązaniem do tradycji. Wbrew pozorom – to nie takie trudne – deklaruje Pani Martyna. Cyfrowo zaprojektowane i wykonane techniką laserową pamiątki okolicznościowe, grawery, grafiki wykonane na przedmiotach codziennego użytku okazały się strzałem w dziesiątkę. Kluczowe znaczenie ma tu indywidualność każdego projektu i personalizacja wykonanego wzoru – mówi właścicielka firmy, prezentując swoje wyroby. Także i w tym przypadku fundusze europejskie miały kluczowe znaczenie dla powstania firmy. Dotacja pozwoliła na zakup nowoczesnego sprzętu i oprogramowania laserowego, a wsparcie pomostowe, wypłacane przez 12 miesięcy po założeniu firmy – na sfinansowanie bieżących kosztów eksploatacyjnych, księgowości i marketingu.

Z POWEREM PO NOWE KWALIFIKACJE I ZATRUDNIENIE

Oprócz tysięcy nowych firm, dzięki programowi POWER, młodzi mieszkańcy regionu zdobywali tak potrzebne dziś kwalifikacje zawodowe. Jak pokazuje corocznie publikowany przez Wojewódzki Urząd Pracy „Barometr zawodów” – w regionie wciąż brakuje specjalistów w wielu dziedzinach gospodarki. Poszukiwani są nie tylko budowlańcy, pracownicy branży transportowej, usługowej, opiekuńczo - medycznej, przetwórstwa przemysłowego, lecz także m.in. informatycy, graficy komputerowi, specjaliści ds. księgowości. Projekty finansowane w ramach programu POWER, których uczestnicy bez trudu znajdowali zatrudnienie na otwartym rynku pracy, spełniały również oczekiwania pracodawców.

-Wysokiej jakości szkolenia i kursy zawodowe, od początku realizacji programu ukończyło już 10.430 mieszkańców naszego regionu – podsumowuje dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Co ważne, w każdym przypadku szkolenie było dopasowane do indywidualnych potrzeb i predyspozycji uczestnika. Ma to kluczowe znaczenie z punktu widzenia późniejszych szans na znalezienie i utrzymanie zatrudnienia. Staże u pracodawców odbyło 27.500 młodych ludzi, dzięki czemu zdobyli praktyczne doświadczenie w nowym miejscu pracy – dodaje Aleksandra Marcinkowska.

Program POWER cieszył się dużym powodzeniem także wśród świętokrzyskich pracodawców. Ponad 2.000 uczestników projektów znalazło pracę w firmach dzięki dofinansowaniu kosztów wynagrodzeń ze środków Unii Europejskiej. Kolejne 463 młodych ludzi podjęło zatrudnienie w ramach refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy. Jak podkreśla dyrektor WUP Aleksandra Marcinkowska, jest to sprawdzona formuła współpracy z pracodawcami, przynosząca obopólne korzyści. Młody człowiek zyskuje stabilne zatrudnienie, zgodne z jego kwalifikacjami i predyspozycjami, pracodawca zaś –przygotowanego do zawodu pracownika wraz z możliwością zorganizowania mu odpowiednich i bezpiecznych warunków pracy.

Renata Janik – Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego

Wicemarszałek_województwa_Renata_Janik.jpg

Program Operacyjny Wiedza Edukacja  Rozwój odegrał dużą rolę dla rozwoju świętokrzyskiego rynku pracy. W znacznym stopniu poprawił sytuację młodych ludzi wchodzących na rynek pracy, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. młodzieży NEET, czyli nie uczącej się, niepracującej i nie podnoszącej kwalifikacji. Jak podkreśla Komisja Europejska, jest to problem globalny. Z danych EUROSTAT-u wynika, że na przestrzeni lat 2014 – 2020 odsetek młodzieży NEET w naszym województwie zmniejszył się o blisko 4 punkty procentowe. Znacząco spadł również poziom bezrobocia wśród osób do 29. roku życia. Programem POWER, realizowanym od 2014 roku przez Wojewódzki Urząd Pracy, objęliśmy blisko 42 tysiące młodych mieszkańców naszego regionu. Wszystkim osobom i organizacjom realizującym projekty składam serdeczne podziękowania za skuteczną aktywizację młodych ludzi, od których zależy przyszłość naszego województwa.

Artykuł współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

 

                     

   
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO