Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Przed nami Europejski Tydzień Autyzmu. Dziś oficjalnie zainaugurowano go w Galerii Echo

czwartek, 28 listopada 2019 14:18 / Autor: Magdalena Nowak
Przed nami Europejski Tydzień Autyzmu. Dziś oficjalnie zainaugurowano go w Galerii Echo
Przed nami Europejski Tydzień Autyzmu. Dziś oficjalnie zainaugurowano go w Galerii Echo
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Co roku w pierwszym tygodniu grudnia obchodzony jest Europejski Tydzień Autyzmu. W związku z nim oddział kielecki Krajowego Towarzystwa Autyzmu zorganizował szereg akcji, mających na celu przybliżenie tego zaburzenia. Już dziś w Galerii Echo można było zaczerpnąć porad w tym temacie oraz kupić ozdoby świąteczne i koszulki przygotowane m.in. przez osoby z autyzmem.

Tempo wzrostu autyzmu jest zastraszające, dlatego niezwykle ważne jest uświadamianie wagi problemu.To przypadłość wrodzona, która powoduje zaburzenia mowy, rozwoju emocjonalnego i postrzegania świata.

– Na dzisiejszym kiermaszu można było kupić kartki i ozdoby świąteczne wykonane przez osoby dorosłe z autyzmem, ale też koszulki z logo zwycięzców  konkursu "Logo dla autyzmu". Zebrane środki będą przeznaczone na realizację programu edukacyjnego obejmującego m.in. zajęcia plastyczne, muzyczne czy kulturowe – mówi Barbara Krupa, pedagog specjalny i logopeda. – Osoba z autyzmem odbiera świat inaczej niż my. Ma zaburzenia w podstawowych sferach funkcjonowania. Ktoś taki inaczej się komunikuje, inaczej wygląda jego rozwój językowy i poznawczy . Występują tu zaburzenia w sferze relacji i odmienne zainteresowania czy zachowania – dodaje specjalistka.

Zaburzenie diagnozowane jest u coraz większej liczby osób. – Rośnie grono dzieci zapisujących się na diagnozę i nieustannie wzrasta zapotrzebowanie na miejsca, gdzie prowadzona jest terapia. W poradni dla osób z autyzmem przy ulicy Księcia Mieszka I w Kielcach oferujemy m.in. proces diagnostyczny oraz  wskazówki dla rodziców. Jeśli chodzi o dzieci, prowadzimy terapię logopedyczną i indywidualną terapię pedagogiczną, ale też zajęcia poprzez sztukę. Dla dorosłych oferujemy zajęcia poszerzające nie tylko ich umiejętności poznawcze, ale i ich samodzielność – opowiada Paulina Kosno, pedagog.

Przez najbliższy tydzień  osoby zainteresowane tą tematyką będą  mogły  skorzystać z bezpłatnych konsultacji ze specjalistami z Krajowego Towarzystwa Autyzmu  w Oddziale Kieleckim przy ulicy Mieszka I 79.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO