Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Ranking Gmin Regionu Świętokrzyskiego ogłoszony. Nowiny na czele

poniedziałek, 05 grudnia 2022 18:07 / Autor: Michał Łosiak
Ranking Gmin Regionu Świętokrzyskiego ogłoszony. Nowiny na czele
Ranking Gmin Regionu Świętokrzyskiego ogłoszony. Nowiny na czele
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Nowiny, Morawica, Strawczyn, Solec Zdrój, Górno – to liderzy Rankingu Gmin Regionu Świętokrzyskiego. Samorządy z najlepszym wskaźnikiem jakości życia poznaliśmy podczas uroczystej gali w Kieleckim Centrum Kultury.

Pomysłodawcą rankingu jest Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej.

– Chcemy wyłonić gminy wyróżniające się w sposób nadzwyczajny pod względem społeczno-gospodarczym. Badamy jakość życia w danym samorządzie poprzez szesnaście wskaźników. Wyliczenia są bardzo skomplikowane, a zarazem niezwykle precyzyjne i dają rzetelny obraz rzeczywistości w danych gminach –  mówi Agnieszka Migoń, dyrektor kieleckiego ośrodka Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Wśród wspomnianych wskaźników jest m.in. dochód własny, zadłużenie, pieniądze unijne, przyrost naturalny, wynik egzaminu ósmoklasisty, czy wydatki na politykę środowiskową.

– Metodologia jest wspólna dla wszystkich rankingów. Statystyka nie jest łatwa. Opieramy się na metodzie wielowymiarowej analizy porównawczej. Dla specjalistów z Urzędów Statystycznych nie stwarza to jednak wiele problemów. Opieramy się o nasze dane, ale również te z Ministerstwa Finansów i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej – dodaje Ewa Tomczyk, p.o. dyrektora Urzędu Statystycznego w Kielcach.

Liderem rankingu jest gmina Nowiny. Tuż za nią znalazła się Morawica, Strawczyn, Solec Zdrój i Górno.

– Nie spodziewałem się takiego wyróżnienia. Udało nam się obronić tytuł i to mimo przeciwności losu. Niestety, zmagamy się z różnymi problemami, ale ostatecznie – dzięki naszym pracownikom – zostaliśmy najlepsi w powiecie kieleckim. Chciałem wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu serdecznie podziękować – podkreśla Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Nowiny.

– Każdego roku zwiększa się nam liczba mieszkańców. To oznacza rozwój usług, pełne szkoły i przedszkola.  U nas nie ma depopulacji. Dbamy również o kompleksowy i zrównoważony rozwój gminy – zauważa Marian Buras, burmistrz Morawicy.

Wyłoniono również najlepsze gminy w poszczególnych powiatach

– Ranking to bardzo modne słowo, ale również wielkie wyzwanie. Samorządowcy muszą być na nie gotowi. To pewien pojedynek pomiędzy gminami, ale i formuła zdrowej konkurencji. Wszystko po to, żeby służyć lokalnym społecznościom – wyjaśnia poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w Kielcach i powiecie kieleckim, który jest honorowym patronem rankingu razem ze Zbigniewem Koniuszem, wojewodą świętokrzyskim i Andrzejem Bętkowski,

– To bardzo istotne zestawienie – merytoryczne i wiarygodne. Dla nas – samorządowców – najważniejszym wyznacznikiem jest zadowolenie naszych mieszkańców i to jak władze publiczne reagują na bieżące potrzeby – tłumaczy Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Wyróżnienie otrzymało także pięć gmin w poszczególnych kategoriach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO