Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Rodzice nie chcą szczepić dzieci przeciw Covid-19

środa, 09 czerwca 2021 15:04 / Autor: Magdalena Nowak
Rodzice nie chcą szczepić dzieci przeciw Covid-19
Rodzice nie chcą szczepić dzieci przeciw Covid-19
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Od poniedziałku na szczepienia przeciw Covid-19 mogą być zapisywane dzieci i młodzież powyżej 12. roku życia. Rodzice z dystansem podchodzą do tej możliwości, dzwonią do punktów szczepień częściej, żeby dopytać o samą procedurę niż zapisać dziecko na szczepienie.

Wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer przeciw Covid-19 dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat Europejska Agencja Leków zatwierdziła pod koniec maja. W przypadku osób niepełnoletnich na przyjęcie preparatu zgodę musi wyrazić rodzic lub opiekun prawny. Jego obecność jest również konieczna przy samym szczepieniu.

– Widzimy zainteresowanie, ale nie jest ono duże. Rodzice dzwonią, żeby podpytać jak wygląda szczepienie, mniej telefonów dotyczy samych zapisów – mówi Agnieszka Nawrot, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Medycznego Artmedik, gdzie znajduje się punkt szczepień. – Rodzice dopytują często o terminy pod koniec wakacji, żeby zaszczepić dziecko przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego – dodaje Agnieszka Nawrot.

Niewielkie zainteresowanie szczepieniami dzieci jest również w Centrum Medycznym Zdrowie. – Większe było w momencie, gdy ruszyły zapisy dla nastolatków w wieku 16 plus. Część rodziców mówi, że chce zapisać dziecko na szczepienie dlatego, że wyjeżdża na zagraniczne wakacje – mówi Karolina Stoga z Centrum Medycznego Zdrowie.

Nieco większe zainteresowanie szczepieniami odnotowało Centrum Medyczne Artimed. – W pierwszym dniu, gdy ruszyły zapisy dla osób 12 plus, zarejestrowaliśmy około 40 pacjentów – mówi Dariusz Saletra, prezes Centrum Medycznego Artimed,

Dzieci i młodzież powyżej 12. roku życia mogą zapisywać się na szczepienia w taki sam sposób, jak dorośli: przez bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989, kontaktując się z wybranym punktem szczepień, wysyłają SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści SzczepimySię oraz poprzez e-rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO