Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Ruszają prace projektowe dla ważnego odcinka drogi krajowej 79

czwartek, 19 maja 2022 08:08 / Autor: Michał Łosiak
Ruszają prace projektowe dla ważnego odcinka drogi krajowej 79
Fot. GDDKiA
Ruszają prace projektowe dla ważnego odcinka drogi krajowej 79
Fot. GDDKiA
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Już niedługo rozpocznie się opracowanie dokumentacji dla odcinka DK79 Słupia-Nowy Korczyn. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z wykonawcą projektu. Trwają również prace nad innymi fragmentami tej trasy.

Chodzi o dwudziestokilometrowy odcinek drogi krajowej 79. Dokumentację opracuje wyłoniona w przetargu firma Contek Projekt za około 4,5 miliona złotych.

– Zadaniem wykonawcy będzie m.in. opracowanie projektu budowlanego i wykonawczego, uzyskanie w imieniu inwestora decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i decyzji zezwolenia na realizację inwestycji drogowej do marca 2025 roku, a także przygotowanie materiałów do przetargu na rozbudowę drogi i nadzór autorski nad realizacją inwestycji. Zakres inwestycji obejmuje między innymi wzmocnienie drogi i przystosowanie jej do przenoszenia obciążeń  11,5 tony na oś, przebudowę wybranych skrzyżowań, złagodzenie łuków i spadków, budowę infrastruktury towarzyszącej – mówi Małgorzata Pawelec-Buras z GDDKiA.

Podobnie będą dostosowane cztery inne fragmenty DK79 o łącznej długości około 54 kilometrów.

– Rok 2021 upłynął pod znakiem opracowywania dokumentacji  projektowej dla odcinków Ożarów - Sobótka, Skrzypaczowice - Osiek, Osiek - Połaniec i Połaniec - Słupia. Prace projektowe kontynuowane będą w tym roku, a uzyskanie decyzji ZRID dla tych odcinków planowane jest na przełomie 2023 i 2024 roku – informuje Małgorzata Pawel-Buras.

Planowane jest także ogłoszenie przetargów na prace przygotowawcze dla inwestycji na odcinkach DK78 Goleniowy - Nagłowice, Nagłowice - Prząsław, Jędrzejów - Kije i DK79 Sośniczany - Koprzywnica. Dokumentacja pozwoli w przyszłości na rozbudowę i przebudowę kolejnych świętokrzyskich odcinków DK79 i DK78 o łącznej długości około 50 kilometrów. 

W 2021 roku udostępniony został kierowcom rozbudowany i wzmocniony pierwszy taki odcinek, czyli Kije – Chmielnik.

Tag: GDDKiA kielce
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO