Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Święto Służb Sanitarnych. Mają już sto lat

poniedziałek, 23 września 2019 13:53 / Autor: Beata Kwieczko
Święto Służb Sanitarnych. Mają już sto lat
Święto Służb Sanitarnych. Mają już sto lat
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Pracownicy Służb Sanitarnych spotkali się w Filharmonii Świętokrzyskiej, aby świętować jubileusz stulecia Służb Sanitarnych i 65-lecia Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Podczas uroczystości najbardziej zasłużeni pracownicy otrzymali odznaczenia państwowe i resortowe. W uroczystości wziął udział Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego i przemówieniami zaproszonych gości. Po wystąpieniach świętokrzyski państwowy wojewódzki inspektor Jarosław Ciura, sanitarny przybliżył krótką historia służb sanitarnych w województwie świętokrzyskim

- Podsumowujemy dziś pewne działania, ale też wyznaczamy sobie nowe kierunki na przyszłość. Rola służb sanitarnych jest bardzo ważna, bo Państwowa Inspekcja Sanitarna działa w różnych obszarach. Kiedy się uczymy, to dbamy o właściwy stan placówek edukacyjnych, kiedy idziemy do restauracji, to inspekcja dba o to, żeby żywność była właściwej jakości i obsługa miała aktualne badania. Promujemy także szeroko rozumiane zdrowie publiczne - tłumaczył Jarosław Ciura.

- Sto lat inspekcji sanitarnej to sto lat ludzi, którzy ciężko pracowali, żeby w Polsce było bezpiecznie. Bo nie do końca zdajemy sobie sprawę kim są ci, którzy pracują w Państwowej Inspekcji Sanitarnej. To są ci, którzy dbają o nas od początku naszego życia i jeszcze długo poza nim. Inspekcja Sanitarna zajmuje sie wszystkim: szczepieniami ochronnymi, tym, żebyśmy bezpiecznie jedli, żeby była bezpieczna woda. warto pomyśleć o tych, którzy dają nam poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego - powiedział minister Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.

Podczas uroczystości wręczono piętnaście odznaczeń państwowych nadanych przez prezydenta RP Andrzeja Dudę i sześć resortowych nadanych przez ministra osobom, które długoletnimi i zasłużonymi pracownikami. Medale przekazywali minister Jarosław Pinkas oraz wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Następnie wręczone zostały podziękowania i pamiątkowe grawertony osobom i instytucjom, które współpracują na co dzień ze służbami sanitarnymi.

- W zeszłym roku obchodziliśmy setna rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Razem z odzyskaniem niepodległości powstawały instytucje, które dbały o jakość tego państwa. Skoro Inspekcja Sanitarna powstała jako jedna z pierwszych, to znaczy, że była bardzo potrzebna - mówiła wojewoda, wręczając Jarosławowi Ciurze medal przygotowany z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

W spotkaniu wzięła również udział wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, która przekazała pamiątkowy grawerton w podziękowaniu za służbę na rzecz społeczeństwa i poseł PiS Maria Zuba. - Gdzie nie spojrzymy w naszą gospodarkę, to mamy stuletnie instytucje. A my tylko dokładamy do tego małą cegiełkę - powiedziała Maria Zuba.

W programie znalazł się też wykład konsultanta wojewódzkiego do spraw chorób zakaźnych dra Pawła Pabjana pt. "HCV w odwrocie" oraz występ uczniów ze Szkoły Muzycznej w Kielcach.

W województwie świętokrzyskim działa 11 stacji powiatowych, w których pracuje łącznie prawie 600 osób.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO