Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Świętokrzyskie miejscowości wypięknieją

środa, 25 maja 2022 07:49 / Autor: Michał Łosiak
Świętokrzyskie miejscowości wypięknieją
Świętokrzyskie miejscowości wypięknieją
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Prawie dziewięć milionów złotych dofinansowania unijnego otrzymają w sumie gminy: Chęciny, Łagów i Masłów. To pieniądze m.in. na rewitalizację miejscowości.

W gminie Chęciny  prawie 4,2 miliona złotych zostanie przeznaczone na drugi etap rewitalizacji zabytkowego centrum.

Inwestycja polegać będzie na utworzeniu Parku Miejskiego w Chęcinach na terenach po byłej ubojni. W parku znajdzie się skatepark i pumptrack, część integracyjna parkowa oraz część zabawowa dla dzieci. Pracę obejmą również rewitalizację terenu po byłej Spółdzielni Kółek Rolniczych, gdzie w przebudowanym budynku znajdować się będą: biblioteka, pomieszczenia dla seniorów oraz przeznaczone pod działalność gospodarczą. Dodatkowo nastąpi przebudowa ul. Spokojnej i terenów przyległych do ul. 14 Stycznia w Chęcinach. Wspólnie z partnerem, którym jest powiat kielecki, przewiduje się także budowę chodnika w ciągu drogi powiatowej wraz z zatoką autobusową.

Z kolei w Łagowie niespełna dwa miliony złotych trafi na zagospodarowanie fragmentu rynku w Łagowie, na którym utworzony zostanie punkt promocyjno-informacyjny oraz „Głaz Georóżnorodności”, odnowienie obiektów, które znajdują się w gminnej ewidencji zabytków oraz utworzenie „Mini Parku Georóżnorodności. Na potrzeby ruchu turystycznego zostaną wykorzystane obiekty trasy geoturystycznej skupione w wąwozie Dule, powstanie także Wirtualna Trasa Geoturystyczna Górnej Łagowicy.

Skorzysta również Masłów poprzez termomodernizację Szkoły Podstawowej w Mąchocicach Kapitulnych oraz Urzędu Gminy w samym Masłowie. Włodarze otrzymali na ten cel ponad 2,8 miliona złotych.

– Łączna kwota dofinansowania dla projektów to blisko 8,9 miliona złotych. Są to środki, które pochodzą z oszczędności oraz korzystnego kursu euro – tłumaczy Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO