Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Szkoła od nowa

czwartek, 10 listopada 2016 19:07 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Szkoła od nowa
Szkoła od nowa
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Rząd przyjął projekty ustaw wprowadzających reformę edukacji. To ważna informacja nie tylko dla kraju, ale także naszego regionu, bo zmian będzie wiele.  Przede wszystkim wygaszone zostaną gimnazja, a funkcjonować zacznie m.in. 8-lenia szkoła podstawowa i 4-letnie liceum ogólnokształcące.  Nie wszystkim to się jednak podoba.

Zgodnie z propozycją rządu od 2017 r. gimnazja będą wygaszane a funkcjonować zacznie 8-lenia szkoła podstawowa,  4- letnie liceum ogólnokształcące i 5-letnie technikum. Z kolei zasadnicze szkoły zawodowe zostaną zastąpione  dwustopniowymi szkołami branżowymi.

 – Ustawa wejdzie w życie w styczniu 2017 roku, a we wrześniu absolwenci klas szóstych będą kontynuować naukę w siódmej klasie – powiedziała podczas spotkania z mediami  wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Wojewoda zapewniała, że wszystko jest dokładnie przemyślane i opracowane. Będzie o tym przekonywała także samorządowców. – Do poniedziałku razem z kuratorium przygotujemy harmonogram spotkań ze świętokrzyskimi samorządami. Chcemy dotrzeć także do rodziców, uczniów oraz  nauczycieli. Będziemy wyjaśniać zmiany, które wejdą w życie od przyszłego roku. Chcemy również przekonywać, że to dobry kierunek - zapowiada wojewoda.

Z wojewodą nie zgadza się Wanda Kołtunowicz, prezes okręgu świętokrzyskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Według niej reforma zamiast korzyści wprowadzi tylko niepotrzebny chaos.  – Związek Nauczycielstwa Polskiego nie zgadza się na proponowaną przez ministerstwo reformę edukacji. Z powodu zmian ucierpi wiele osób. Nauczyciele pracujący w gimnazjach obawiają się, że po likwidacji tych placówek stracą pracę. Poszkodowane będą również samorządy, bo to one będą musiały przeznaczyć środki na realizację reformy   - powiedziała prezes. Na 19 listopada zaplanowano ogólnopolską manifestację w Warszawie. Wezmą w niej udział także świętokrzyscy nauczyciele.

Wojewoda uspokaja.  – Zapewniam, że ministerstwo dokładnie przygotowało się do reformy i nauczyciele mogą być spokojni. Z wyliczeń resortu edukacji wynika, że nauczyciele zwalniani z gimnazjów znajdą pracę w podstawówkach, gdzie nauka zostanie wydłużona o 2 lata, lub liceach i technikach, gdzie również dojdzie dodatkowa klasa. Warto dodać, że  kuratoria oświaty będą miały listy zwalnianych nauczycieli i inne szkoły szukające pracowników będą musiały zatrudniać ich w pierwszej kolejności. Poza tym,  szacuje się,  że etatów dla nauczycieli będzie nawet  więcej niż dotychczas, ponieważ klasy w podstawówkach są mniej liczne niż gimnazjalne, a co za tym idzie będzie ich więcej – wyjaśniła Agata Wojtyszek.

Uspokaja również Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty. – To nie reforma jest zagrożeniem dla nauczycieli, a niż demograficzny. Także  jeżeli ktokolwiek straci pracę, to na pewno nie w wyniku przeprowadzanej reformy – zapewnił.

 

Zarówno wojewoda, jak i kurator przekonują również, że rząd zabezpieczył pieniądze na reformę. - W przyszłym roku subwencja oświatowa wzrośnie o 430 mln złotych – zapowiada Agata Wojtyszek.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO