Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Z czego mogą skorzystać uchodźcy w naszym regionie?

wtorek, 01 marca 2022 11:58 / Autor: Aleksandra Rękas
Z czego mogą skorzystać uchodźcy w naszym regionie?
Z czego mogą skorzystać uchodźcy w naszym regionie?
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Po druzgocącej informacji o rosyjskiej agresji na Ukrainę, mieszkańcy naszego regionu błyskawicznie zorganizowali konkretną pomoc poszkodowanym wojną uchodźcom. Gdzie się udać i z czego skorzystać? 

Punkty przy Urzędzie Wojewódzkim i na Dworcu Autobusowym

Osoby chcące dowiedzieć się ważnych informacji w związku ze swoim pobytem w naszym województwie, mogą udać się do punku informacyjnego na dworcu PKS (Czarnowska 12). Funkcjonuje także całodobowa infolinia pod numerem 538 508 081. Dostępny jest tłumacz z języka ukraińskiego i rosyjskiego.

Informacje uzyskać można też w Urzędzie Wojewódzkim (al. IX Wieków Kielc 3) w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w godzinach pracy urzędu. Tel: 41 342 16 16.

Bezpłatna pomoc prawna

Darmowych porad obywatelom Ukrainy udzielają radcy prawni UJK. Odbywają się one w budynku Rektoratu UJK przy ulicy Żeromskiego 5 w Kielcach, w pokojach numer 110 i 111 (I piętro budynku), w godzinach 9-18. Można komunikowanie się zarówno w języku ukraińskim jak i rosyjskim. Przed przybyciem do rektoratu UJK  należy skontaktować się telefonicznie pod numerami: 41 3497312, 41 3497302 i 41 3497256.

Psycholog – telefon zaufania

Od środy drugiego marca, przy darmowym Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka dyżuruje psycholog biegle posługujący się językiem ukraińskim i rosyjskim. Pomoc można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu 800 12 12 12. Dyżury będą prowadzone zmianowo. W godzinach 15-22 psycholog mówiący w języku ukraińskim i rosyjskim będzie dostępny w dniach: 2, 3, 7, 10, 14, 15, 16, 21, 22, 23, 24, 30 marca. Z kolei w godzinach 22-6 telefon zaufania będzie dostępny 11 i 26 marca.

Pomoc medyczna

Centrum Medyczne Zdrowie uruchomiło niezbędną, bezpłatną pomoc i opiekę medyczną internistyczno-pediatryczną obywatelom Ukrainy. Wystarczy okazać zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP po 24 lutego 2022 r., będące potwierdzeniem legalnego pobytu na terytorium Polski. Świadczenia wykonywane są w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Przychodnie, które udzielają pomocy znajdują się w Kielcach przy ul. Karczówkowskiej 45 i Warszawskiej 30 oraz w Masłowie na ul. Jana Pawła II 3. Kontakt z przychodniami dostępny jest pod numerem 41 201-01-01.

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala należy udzielić adekwatnej pomocy medycznej. Świadczenia udzielone obywatelom Ukrainy rozliczy Narodowy Fundusz Zdrowia. Przepisy obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z NFZ. Zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy oraz ich rozliczania będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów. Obywatele Ukrainy będą posiadać dodatkowy tytuł uprawniający do świadczeń zdrowotnych w Polsce.

Nie brakuje także prywatnych inicjatyw lekarzy, którzy deklarują bezpłatną pomoc medyczną uchodźcom.

„Drogie pacjentki, pacjenci, przyjaciele - jeśli gościcie u siebie uchodźców z Ukrainy pamiętajcie o mnie. Udzielę bezpłatnej konsultacji ginekologicznej, położniczej kobietom z Ukrainy, które uciekając przed wojną muszą szukać schronienia w Polsce. Jeżeli znacie kobietę potrzebującą pomocy lub macie informację o kobietach ciężarnych, które przebywają na terenie Kielc i okolic i potrzebują pomocy skontaktujcie się ze mną w wiadomości prywatnej lub bezpośrednio tel. 600184129” – poinformowała ginekolog Magdalena Garncarz.

Schronienie w bezpiecznych miejscach

Uchodźcy dach nad głową mogą znaleźć nie tylko poprzez rządowe kanały wsparcia. Nie brakuje także inicjatyw prywatnych osób czy organizacji. Pallotyni z kieleckiej Karczówki zgłosili gotowość przyjęcia uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Na terenie klasztoru znajduje się około stu miejsc noclegowych. Obywatele Ukrainy mogą zgłaszać się bezpośrednio do klasztoru pod numerami telefonów 41 243 61 03 lub 882 101 217.

Schronienie uchodźcy znajdują również w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. Wszelkich informacji udziela dyrektor ośrodka ks. Łukasz Zygmunt po numerem telefonu 502  429 800.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO