Świetne statystyki zawodników Vive

poniedziałek, 01 lutego 2016 20:14 / Autor: Damian Wysocki

Mistrzostwa Europy Piłkarzy Ręcznych 2016 dobiegły końca. W wielkim finale imprezy reprezentacja Niemiec pokonała 24:17 Hiszpanię i to nasi zachodni sąsiedzi dosyć niespodziewanie, ale w pełni zasłużenie wywalczyli złote medale. Największymi wygranymi polskiego turnieju okazali się zawodnicy Vive Tauronu Kielce, czterech z nich: Michał Jurecki, Tobias Reichmann, Manuel Strlek i Julen Aginagalde zostało wybranych do Drużyny Gwiazd Euro. Ich wyróżnienia znajdują potwierdzenie w turniejowych statystykach.

Jeśli mielibyśmy wskazać klub, który podczas EHF Euro 2016 osiągnął najwięcej, to bezapelacyjnym zwycięzcą okaże się Vive Tauron. Medale turnieju do Kielc przywiezie czterech zawodników  „żółto-biało-niebieskich”.  Po złoto z Niemcami sięgnął Tobias Reichmann, po srebro z Hiszpanią Julen Aginagalde, a po brązowe krążki z Chorwacją Manuel Strlek i Ivan Cupić. Szczypiorniści reprezentacji Polski sklasyfikowani zostali na siódmym miejscu.

Zawodnicy Vive bardzo wysoko uplasowali się również w statystykach indywidualnych. Tobias Reichmann był najskuteczniejszym zawodnikiem drużyny Mistrzów Europy. „Ippe” w całym turnieju rzucił 46 bramek, popisując się fenomenalną 79-procentową skutecznością. W „generalce” dwa gole więcej zgromadził tylko Valero Rivera z Hiszpanii. Najskuteczniejszym wśród Chorwatów z 43 trafieniami okazał się Manuel Strlek. Wśród Polaków najwięcej, bo po 34 gole rzucili Michał Jurecki i Karol Bielecki.

„Dzidziuś” zajął również wysokie miejsce w gronie najlepiej podających. Rozgrywający zanotował 27 asyst. Dzięki temu uplasował się na czwartym miejscu w klasyfikacji kanadyjskiej, w której zgromadził 61 punktów-o dziesięć mniej niż zwycięzca Domagoj Duvnjak z Chorwacji.

W dziesiątce najlepiej broniących zawodników znalazło się miejsce dla dwóch Polaków: Piotra Grabarczyka oraz Michała Jureckiego. Pierwszy z nich zanotował sześć bloków i pięć przechwytów.

„Grabar” razem z Piotrem Chrapkowskim znalazł się w gronie najczęściej karanych szczypiornistów. „Chrapek” sześciokrotnie dostawał dwuminutowe upomnienia, sędziowie pokazali mu dwie żółte kartki, a raz z powodu trzech kar musiał opuścić boisko.

Na 11. miejscu w klasyfikacji bramkarzy uplasował się Sławomir Szmal. „Kasa” obronił 66 z 209 rzutów, co dało mu skuteczność na poziomie 32-procent. Golkiper Vive bezkonkurencyjny okazał się za to w zestawieniu najczęściej broniących rzuty karne. Szmal w sumie zatrzymał dziesięć rzutów z linii siódmego metra.

Poniżej prezentujemy garść statystyk przygotowanych przez Europejską Federację Piłki Ręcznej