Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Jednosc

SPORT

[WIDEO] 50 LAT JAK JEDEN DZIEŃ. Tak zaczęła się historia Korony 

piątek, 02 czerwca 2023 20:00 / Autor: Damian Wysocki
[WIDEO] 50 LAT JAK JEDEN DZIEŃ. Tak zaczęła się historia Korony 
[WIDEO] 50 LAT JAK JEDEN DZIEŃ. Tak zaczęła się historia Korony 
Damian Wysocki
Damian Wysocki

10 lipca 1973 roku doszło do połączenia dwóch kieleckich klubów: Iskry i SHL, co dało początek Koronie. Reszta jest wielką „żółto-czerwoną” historią. Zapraszamy państwa na pierwszy odcinek cyklu „50 lat jak jeden dzień”, w którym wspominamy pierwszą dekadę klubu.

Połączenie drużyn miało pozwolić na szybki awans na drugi poziom rozgrywkowy. Podczas obozu w Koniecpolu wyselekcjonowano kadrę zespołu.

5 sierpnia 1973 roku podopieczni Zbigniewa Pawlaka rozegrali pierwsze spotkanie w Lidze Okręgowej. Na stadionie przy ulicy Mielczarskiego pokonali Spartę Kazimierza Wielka 3:2. Historyczną, pierwszą bramkę strzelił Andrzej Jung, który zaszczycił nas swoją obecnością. Towarzyszyli mu inni zawodnicy, którzy wystąpili w tym spotkaniu: Jan Majdzik i Jerzy Marzec.

W drugim sezonie Korona, prowadzona już przez Bogumiła Gozdura, wywalczyła awans do II Ligi. W turnieju barażowym zostawiła w tyle faworyzowane zespoły Resovii, Cracovii i Lublinianki. Decydujące spotkanie z ostatnim z tych rywali, rozegrane na stadionie Błękitnych, przyciągnęło na trybuny 20 tysięcy osób. Razem z naszymi gości wspominaliśmy radości i smutki tamtych czasów. O utrzymanie na wyższym szczeblu było trudno, zadanie utrudniały panujące w ówczesnej piłce „układy”. 

Następne sześć sezonów Korona spędziła w III Lidze. Ponowny awans wywalczyła w sezonie 1981/82 z trenerem Antonim Hermanowiczem na ławce. Razem z nim ze Stali Nowa Dęba przyszedł Paweł Wolicki, który w klubie spędził łącznie 27 lat: cztery jako piłkarz, rok jako asystent trenera i 22 w roli kierownika zespołu. To on przybliżył nam kulisy tamtych wydarzeń.

Program można obejrzeć na kanale Korony Kielce na YouTube, ale również na stronach internetowych kilku redakcji: „Echa Dnia”, CKsport.pl, TVP3 Kielce, Polskiego Radia Kielce, Radia eM Kielce oraz wKielcach.info.

Odcinek można odsłuchać również w formie podcastu w serwisie streamingowym Spotify.

Kolejne programy cyklu, prezentujące następne dekady, będą mieć swoją premierę w każdy piątek o godz. 20.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO