Wychowanek Korony pogrążył Wisłę. „Biała Gwiazda” spadła z PKO Ekstraklasy

niedziela, 15 maja 2022 19:42 / Autor: Damian Wysocki

Wisła Kraków, trzynastokrotny mistrz Polski, żegna się z PKO Ekstraklasą. Nadzieję na utrzymanie odebrał jej Karol Angielski, wychowanek Korony Kielce. 26-letni napastnik ustrzelił klasycznego hat tricka, a jego Radomiak wygrał 4:2.

Dla „Białej Gwiazdy” niedzielny pojedynek w Radomiu był ostatnią szansą na przedłużenie nadziei o utrzymaniu. Trzynastokrotny mistrz Polski musiał wygrać.

Długo zanosiło się na taki scenariusz. Wisła prowadziła 2:0 po golach Heorhija Citaiszwiliego i  Stefana Savicia. Do kluczowej dla losu spotkania sytuacji doszło w przerwie. Wówczas miejsce Maurides zajął Karol Angielski. 26-latek strzelił trzy bramki w ciągu osiemnastu minut. Wynik w końcówce ustalił Dawid Abramowicz.

Karol Angielski jest wychowankiem Korony. W jej barwach rozegrał osiem spotkań w najwyższej klasie rozgrywkowej. W 2014 roku, mając 18 lat, nie przyjął propozycji nowej umowy. Swoją karierę kontynuował w Śląsku Wrocław. Następnie grał w Piaście Gliwice, Zawiszy Bydgoszcz, Olimpii Grudziądz i Wiśle Płock. Od 1 lipca 2020 roku jest zawodnikiem Radomiaka. W trwającym sezonie wystąpił w 33 meczach i strzelił 17 bramek i jest wiceliderem klasyfikacji najskuteczniejszych. Przed ostatnią kolejką ma jedno trafienie mniej od Mikaela Ishaka z Lecha Poznań.

Wisła Kraków grała w najwyższej klasie rozgrywkowej nieprzerwanie od sezonu 1996/97. Razem z nią elitę opuszczają Bruk-Bet Termalica Nieciecza i Górnik Łęczna. Mistrzostwo Polski wywalczył Lech Poznań. Podium uzupełniły Raków Częstochowa i Pogoń Szczecin. W europejskich pucharach zagra również czwarta Lechia Gdańsk.