Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

BIZNES

Sprzedaż za granicę – jak realizować ją zgodnie z prawem? Materiał partnera

poniedziałek, 28 czerwca 2021 09:55 / Autor: Radio eM
Sprzedaż za granicę – jak realizować ją zgodnie z prawem? Materiał partnera
Sprzedaż za granicę – jak realizować ją zgodnie z prawem? Materiał partnera
Radio eM
Radio eM

Rynek międzynarodowy kusi wielu polskich producentów. Wchodząc na niego ze swoimi towarami należy jednak pamiętać o wielu istotnych obowiązkach. Sprzedaż za granicę może bowiem wiązać się z dodatkowym obciążeniem podatkowym.

Jak sprzedawać zgodnie z prawem?

Sprzedaż za granicę może mieć różne twarze. Niektórzy decydują się na udostępnianie swoich towarów za pośrednictwem popularnych portali, w tym Amazon, Ebay oraz Dawanda. Inni z kolei sprzedają przede wszystkim na swojej stronie internetowej, która przygotowana jest językowo nie tylko dla klientów z Polski, ale również z zagranicy. Przy dzisiejszej technice i możliwościach konstrukcyjnych sklepów internetowych, technicznie sprzedaż jest banalnie prosta. Z kolei systemy szybkich płatności umożliwiają przelanie pieniędzy za nową konsolę, sweter, ekologiczną mąkę lub inny towar przy pomocy kilku kliknięć. Stosunkowo tanie jest też korzystanie z usług kurierów oraz firm wysyłkowych. Pewne problemy mogą generować jednak kwestie podatkowe. Dokonując sprzedaży za granicę trzeba pamiętać nie tylko o przepisach polskiego systemu prawnego, ale również ustawodawstwach innych państw Unii Europejskiej.

Jak sprzedawać towary innym przedsiębiorcom?

Sprzedaż za granicą może zostać objęta chociażby podatkiem od sprzedaży towarów i usług, czyli podatkiem VAT. Zależy to w szczególności od kraju, w którym kupiony został towar oraz od tego, czy klientem jest osobą fizyczną (konsumentem), czy też innym przedsiębiorcą. Przykładowo, jeżeli dany produkt sprzedawany jest innemu przedsiębiorcy, a jednocześnie sprzedawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE, może on zastosować zerową stawkę podatku VAT w kraju sprzedaży. W różnym momencie może też powstać obowiązek zapłaty podatku dla stron. We wspomnianym przypadku obowiązek podatkowy kupującego powstanie w chwili otrzymania faktury, ale nie później niż 15 dni następnego miesiąca po dokonaniu dostawy.

Jak sprzedawać towary osobom fizycznym?

Obowiązki podatkowe będą się kształtowały zupełnie inaczej w sytuacji sprzedaży za granicą na rzecz osób fizycznych. Wówczas towary ulegną opodatkowaniu w miejscu, do którego mają zostać dostarczone. Sprzedawca zapłaci więc podatek w Niemczech, Holandii, we Włoszech, w Hiszpanii albo w innym państwie Unii Europejskiej. Aby poprawnie spełnić tę powinność należy oczywiście znać przepisy obowiązującego w tym państwie prawa albo znać wyjątki od reguły. Czasem bowiem istnieje możliwość opodatkowania sprzedaży w kraju, z którego wysłany został towar, ale jedynie po spełnieniu pewnych warunków. Przede wszystkim sprzedawca nie może przekroczyć pewnych limitów sprzedaży. Ogólną regułą jest próg 100.000 euro, ale poszczególne państwa mogą go znacząco zmniejszyć.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO