Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Msza prymicyjna w „Kostce”. Absolwent odprawił pierwszą Mszę w swojej szkole

środa, 09 czerwca 2021 15:11 / Autor: Michał Łosiak
Msza prymicyjna w „Kostce”. Absolwent odprawił pierwszą Mszę w swojej szkole
Msza prymicyjna w „Kostce”. Absolwent odprawił pierwszą Mszę w swojej szkole
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Ksiądz Filip Korban, tegoroczny neoprezbiter, odprawił Mszę prymicyjną w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki w Kielcach. Kapłan jest absolwentem „Kostki”.

Eucharystia została odprawiona w szkolnej kaplicy z udziałem uczniów, nauczycieli i dyrekcji placówki. Jak podkreśla ks. Filip Korban, czas spędzony w „Kostce” pomógł w wybraniu drogi życiowej.

– Uczęszczałem trzy lata do liceum i uważam, że to bardzo dobre miejsce do odkrywania swojego powołania. Oprócz tego, że zdobywamy tutaj wiedzę, to cały czas otwarta jest tu kaplica. W szkole stawia się akcent również na wychowanie religijne. Szczególnym momentem są zawsze Msze Święte, w których uczestniczą uczniowie – mówi neoprezbiter i przypomina o jednym z przełomowych momentów na drodze swojego powołania. – Uczył mnie religii genialny katecheta, ks. Leszek Starczewski. W trakcie Eucharystii głosił homilię właśnie o powołaniu. To zmusiło mnie do rozważania na ten temat i uświadomienia sobie, że jednym z kierunków może być seminarium – dodaje.

Mszę koncelebrował ks. Kamil Samiczak, który obecnie jest wikariuszem w parafii w Nowinach. On również był uczniem „Kostki”.

– Wielkie znaczenie w szkole miało to, że jej sercem była kaplica. Miejsce, do którego mogliśmy się udać, również w trudnych momentach swojego życia. To pomagało także w rozeznaniu swojego powołania – podkreśla.

Dotychczas, w najnowszej historii szkoły, na drogę kapłaństwa wstąpiło czterech absolwentów. Prawdopodobnie za rok święcenia przyjmie kolejny.

– Mamy nowy przedmiot, który nazywa się doradztwo zawodowe. Pokazujemy uczniom, w jakim kierunku mogą w życiu iść. Pomagamy również w inny sposób, wspierając talenty, które rozwija młodzież w kierunku artystycznym i naukowym. Dbamy także o rozwój duchowy i otaczamy troską młodych ludzi, którzy rozważają pójście drogą kapłaństwa – tłumaczy ks. Jacek Kopeć, dyrektor liceum. – Powołanie rodzi się w cichości serca. My jako szkoła możemy tylko pomóc naprowadzić na właściwe tory. To sprawa indywidualna wymagająca przemyśleń i głębokiego przemodlenia – mówi zaś Anna Pierzak, wicedyrektor „Kostki”.

Szkoła posiada jednak w swojej historii więcej kapłanów-absolwentów. Wśród nich jest chociażby niedawno zmarły ks. dr Edward Chat, ks. dr Andrzej Boksiński, ks. Jan Mazur, ks. prof. Marian Pastuszka, czy ks. biskup Mieczysław Jaworski i ks. prof. Stanisław Czerwik.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO