Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Świętujemy 400-lecie kościoła na Karczówce

niedziela, 29 października 2023 20:15 / Autor: Michał Łosiak
Świętujemy 400-lecie kościoła na Karczówce
Świętujemy 400-lecie kościoła na Karczówce
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Biskup Kielecki Jan Piotrowski przewodniczył uroczystej Mszy Świętej z okazji 400-lecia kościoła na kieleckiej Karczówce. Było to rozpoczęcie całego roku jubileuszowego.

W 1622 roku wybuchła epidemia chorób, która spustoszyła dobra biskupie. Ówczesny Biskup Krakowski Marcin Szyszkowski złożył wówczas obietnicę, że wybuduje kapicę, jeśli zaraza ustanie za pośrednictwem św. Karola Boromeusza. Tak też się stało. Kościół został erygowany 2 maja 1624 roku.

– Mimo dramatycznej historii, Karczówka wciąż trwa i żyje. Nie stała się zimnym, muzealnym zabytkiem, ale  swojej dostojności jest żywym i gościnnym miejscem modlitwy i pielgrzymek, spotkań religijnych i rekolekcji, wydarzeń kulturalnych, a nade wszystko - świadkiem minionej, dramatycznej historii, o której nie można zapomnieć – mówił w swojej homilii Pasterz naszej diecezji.

Posłuchaj całej homilii:

Kościół na kieleckiej Karczówce wypełnili kapłani i wierni, którzy modlili się w tym wyjątkowym miejscu.

– To rozpoczęcie jubileuszu, który będzie trwał cały rok. Cieszymy się i każdy z nas w klasztorze jest bardzo podekscytowany tym wydarzeniem. Historia Karczówki to bogate dzieje i wiele wydarzeń, bo jest to wyjątkowe miejsce z wyklęczaną posadzką i wymodlonymi murami. Wiele ludzi przyjeżdża do nas, aby prosić Boga o wsparcie i nadzieję – dodaje ks. Mariusz Zakrzewski, rektor kościoła pw. św. Karola Boromeusza na Karczówce.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO