Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Szósta rocznica śmierci biskupa Kazimierza Ryczana

środa, 13 września 2023 07:45 / Autor: Michał Łosiak
Szósta rocznica śmierci biskupa Kazimierza Ryczana
Szósta rocznica śmierci biskupa Kazimierza Ryczana
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Mija sześć lat od śmierci Biskupa Kieleckiego Kazimierza Ryczana. W bazylice katedralnej Mszę Świętą w jego intencji sprawował Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Eucharystia została odprawiona przed ołtarzem Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej.

– Biskup Kazimierz Ryczan był odważnym i dobrym pasterzem, za co szczerze dziękujemy Bogu, ale też powierzamy jego duszę Bożemu Miłosierdziu. Towarzyszy nam świadomość, że przyszłość każdego wierzącego człowieka, którego Bóg obdarzył łaską w sakramencie Chrztu Świętego jest pełna nadziei na spotkanie z Bogiem twarzą w twarz –mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Posłuchaj całej homilii:

Biskup Kazimierz Ryczan urodził się 10 lutego 1939 roku w Żurawicy, jako syn Stanisława i Joanny. Tam również skończył Szkołę Podstawową. W Przemyślu uczęszczał do tamtejszego liceum. W wieku 17 lat wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego.  Święcenia z rąk biskupa Franciszka Bardy przyjął 16 czerwca 1963 roku.

Po wikariacie w Szebnie i Rzeszowie został wysłany na studia w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był duszpasterzem akademickim w Rzeszowie, a od 1976 roku pracownikiem naukowym na KUL. Tam został doktorem habilitowanym.

W 1993 roku został mianowany Biskupem Kieleckim przez św. Jana Pawła II i wyświęcony przez kardynała Franciszka Macharskiego. Współkonsekratorami byli: arcybiskup Edward Nowak i biskup Mieczysław Jaworski. Ingres miał miejsce 11 września 1993 roku.  Biskup Kazimierz Ryczan zmarł 13 września 2017 roku.  Jest pochowany w Krypcie Biskupów Kieleckich w bazylice katedralnej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO