Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

[FOTO] Parkinsonicy tworzyli ażurowe łapacze snów w "Przystani dla Sztuki"

środa, 29 lipca 2020 14:32 / Autor: Beata Kwieczko
[FOTO] Parkinsonicy tworzyli ażurowe łapacze snów w "Przystani dla Sztuki"
[FOTO] Parkinsonicy tworzyli ażurowe łapacze snów w "Przystani dla Sztuki"
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Świętokrzyskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona w Kielcach wzięło udział w akcji "Prażymy Ażurem". Warsztaty, podczas których wykonywali łapacze snów odbyły się w "Przystani dla Sztuki" działającej w Kieleckim Centrum Kultury.

"Prażymy Ażurem" to projekt zainicjowany przez kieleckie artystki Agnieszkę Kucharską i Joannę Biskup-Brykczyńską. W ramach przedsięwzięcia odbywają się różnego rodzaju warsztaty, pikniki i tworzone są instalacje artystyczne. Na początku czerwca jedna z nich powstała w ogrodzie Pałacyku Zielińskiego. Do akcji przyłączyło się także Świętokrzyskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona w Kielcach, którego członkowie wykonywali łapacze snów.

– Warsztatowicze radzą sobie doskonale i wykonują piękne prace. Dzięki temu rozwijają swoje zdolności manualne, co jest pewnego rodzaju terapią – mówi Agnieszka Kucharska, instruktorka warsztatów. – Cieszymy się, że możemy zarażać innych swoją pasją i pokazywać, jakie piękno jest koronce wykonanej za pomocą szydełek – dodaje.

– Jestem już na emeryturze i mam dużo wolnego czasu, który chcę jakoś zapełnić. Kiedyś wykonywałam takie robótki na co dzień, a teraz do tego powróciłam. Jestem bardzo zadowolona, że tu przyszłam, bo grupa jest wspaniała, kadra cierpliwa, a my możemy poszerzać swoje zainteresowani i nabywać umiejętności. Może kiedyś zostaniemy artystami – opowiada Goworek Elżbieta, uczestniczka warsztatów.

W zajęciach uczestniczyło też kilku mężczyzn, wśród nich pan Czesław.

–  Jestem na takich zajęciach pierwszy raz, ale bardzo mi się podobają. Nigdy nie miałem talentu do robótek ręcznych, ale teraz nawet mi dobrze idzie. Poza tym warto coś zrobić, żeby po prostu poćwiczyć – tłumaczy pan Czesław.

W "Przystani dla Sztuki" odbywają się różnego rodzaju warsztaty dla osób z domów opieki i niepełnosprawnych. – Prowadzimy zajęcia z arteterapii, która pozwala uczestnikom ćwiczyć manualnie i zachęca ich do kreatywnego myślenia – informuje Katarzyna Żugaj z Przystani dla Sztuki.

Warsztaty odbywają się codziennie. Osoby zainteresowane udziałem mogą zadzwonić do Stowarzyszenia "Przystań dla Sztuki" i umówić się na konkretny termin.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO