Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Kielce podziękowały za obfite plony

niedziela, 12 września 2021 14:58 / Autor: Adrianna Linertowicz
Kielce podziękowały za obfite plony
Kielce podziękowały za obfite plony
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Podczas tegorocznego, regionalnego święta plonów kielczanie uroczyście podziękowali rolnikom za udane zbiory. 21. Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie odbyły się na placu przed dawnym Pałacem Biskupów Krakowskich, w niedzielę, 12 września.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą w bazylice katedralnej, w intencji świętokrzyskich rolników. Po nabożeństwie wieńce ze wszystkich  powiatów województwa zostały poświęcone na placu katedralnym. Marszałek Andrzej Bętkowski złożył także kwiaty przy nagrobku Bartosza Głowackiego, który znajduje się w północno-zachodnim narożniku dawnego cmentarza katedralnego. Następnie uczestnicy wydarzenia przeszli na Plac Zamkowy, przy Muzeum Narodowym, gdzie odbył się obrzęd dożynkowy i wyłonienie zwycięzców konkursu na najpiękniejszy wieniec świętokrzyski.

- Dożynki to radosne święto wsi, które w sposób symboliczny kończy doroczne żniwa. Jest to forma podziękowania za szczęśliwe zbiory oraz prośba o urodzaj w kolejnych latach. Ostatni kłos zniknął ze świętokrzyskich pól i dzisiaj dziękujemy Bogu za obfity plon – mówił senator Krzysztof Słoń.

Na placu przed dawnym Dawnym Pałacem Biskupów Krakowskich odbył się obrzęd dożynkowy. Miał miejsce również finał Wojewódzkiego Konkursu na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy.

- Wieńce są formą wyrażenia podziękowań za płody świętokrzyskiej ziemi. Cieszy nas to, że zwycięski wieniec będzie mógł reprezentować nasze województwo podczas Dożynek Prezydenckich w stolicy – mówił Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego.

Wyróżnienia w konkursie otrzymały powiaty: buski, jędrzejowski, opatowski, ostrowiecki, starachowicki, staszowski oraz włoszczowski. III miejsce zajął powiat pińczowski, II miejsce powiat sandomierski, a I miejsce powiat kielecki.

Zwycięski wieniec będzie reprezentował województwo świętokrzyskie podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie, które odbędą się w dniach 18-19 września.

Wieńce zostały ośpiewane i obtańczone przez Zespół Pieśni i Tańca Kielce.

- Jestem szczęśliwy, że pomimo sytuacji epidemicznej udało nam się zorganizować dożynki i tak licznie wziąć w nich udział. W tym roku zmienił się nieco zakres obchodów, podobnie jak zmieniło się wiele obszarów naszego życia. Wierzę jednak, że to co najgorsze, już za nami i cieszę się, że po roku przerwy wracamy do tego jednego z najradośniejszych świąt w roku – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski, który był gospodarzem tegorocznych dożynek.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO