Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Lokale zamknięte, a czynsz trzeba płacić. Trudna sytuacja przedsiębiorców

wtorek, 23 lutego 2021 12:28 / Autor: Michał Łosiak
Lokale zamknięte, a czynsz trzeba płacić. Trudna sytuacja przedsiębiorców
Fot. www.olimpijskakielce.pl
Lokale zamknięte, a czynsz trzeba płacić. Trudna sytuacja przedsiębiorców
Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Jeszcze trochę i będziemy mieli problem z utrzymaniem działalności – mówi o dramatycznie trudnej sytuacji jeden z przedsiębiorców wynajmujący lokal od Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Niestety, on i wiele innych osób prowadzących swoje biznesy nie mogą liczyć na żadną pomoc. Radni proponują zwolnienie z opłat na czas pandemii.

Wojciech Zielonko prowadzi wraz żoną Restaurację Olimpijska przy ulicy Leszka Drogosza. Wynajmują lokal od Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Podobnie jak inne restauracje, musieli dostosować się do obecnie panującej pandemii i obostrzeń.

– Przestawiliśmy się o 180 stopni z restauracji na catering. To jednak nie daje takich dochodów, jak poprzednio i z trudem starcza na utrzymanie pracowników. Kelnerów przebranżowiliśmy na kierowców i w taki sposób próbujemy pozostać na rynku. Staramy się także sprzedawać nasze produkty sklepom – mówi w rozmowie z Radiem eM Kielce Wojciech Zielonko i dodaje, że dalsze funkcjonowanie w tych warunkach może poskutkować likwidacją miejsc pracy, a nawet zamknięciem biznesu.

W przeciwieństwie do przedsiębiorców wynajmujących lokale od Miejskiego Zarządu Budynków ci, którzy dzierżawią nieruchomości od MOSiR-u nie mogą liczyć na żadne zniżki.

– Pisałem nawet pisma do dyrekcji, ale nie mieli mi nic do zaoferowania. Strasznie się zdziwiłem, bo prezydent Kielc chwalił się pomocą dla firm – dodaje nasz rozmówca.

Z pomysłem zniesienia opłat czynszowych wystąpili kieleccy radni Klubu Bezpartyjni i Niezależni.

– Dotyczy to głównie restauratorów prowadzących swój biznes w pobliżu budynków sportowych. Ich sytuacja jest szczególnie ciężka. Nie mają klientów, a czynsze płacą w pełnej wysokości. Nie widzimy powodu, dlaczego najemcy Miejskiego Zarządu Budynków mieliby być uprzywilejowani – tłumaczy radna Katarzyna Suchańska.

– To z pewnością byłoby dla nas niezwykle pomocne, bo moglibyśmy zapewnić naszym pracownikom utrzymanie miejsc pracy, a nam przynajmniej odrobinę poprawić sytuację finansową restauracji – przyznaje Wojciech Zielonko.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO