Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Mieszkańcy Baranówka: Czujemy się oszukani!

środa, 01 lutego 2023 15:52 / Autor: Weronika Kępa
Mieszkańcy Baranówka: Czujemy się oszukani!
FB OSIEDLE BARANÓWEK
Mieszkańcy Baranówka: Czujemy się oszukani!
FB OSIEDLE BARANÓWEK
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Trwają konsultacje społeczne w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Baranówek. Mieszkańcy przyznają, że dokument, na który czekali blisko dwa lata jest niezgodny z ich oczekiwaniami, prośbami i wnioskami.

O problemie osiedla Baranówek po raz pierwszy napisaliśmy w maju 2021 roku. To właśnie wtedy mieszkańcy poprosili nas o interwencję w sprawie bloków mających powstać między domkami.

– Chcieliśmy, żeby na terenie osiedla dopuścić wyłącznie zabudowę jednorodzinną – mówi Anna Mirońska, mieszkanka osiedla Baranówek.

Sprawy potoczyły się dosyć szybko, bo już w lipcu tego samego roku rada miasta zagłosowała za koniecznością sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla osiedla.

– Po uchwale inicjującej miasto przystąpiło do prac planistycznych. W międzyczasie przedstawiciele mieszkańców i radni spotykali się z przedstawicielami miasta, ale te spotkania miały na celu omówienie harmonogramu. Mieszkańcy chcieli bowiem przyspieszenia tej procedury i właściwie do tego sprowadzały się nasze rozmowy. Miasto nigdy nie poinformowało nas o tym, że plan nie jest zgodny z wnioskami mieszkańców – tłumaczy nasza rozmówczyni.

Od momentu uchwalenia dokumentu przez radnych minęło półtora roku. Obecnie miasto konsultuje z kielczanami przygotowany w tym czasie plan.

– Okazało się, że przewidziano siedem obszarów nowej zabudowy wielorodzinnej. Co ciekawe, większość z nich to nie są obszary przylegające do istniejącej zabudowy wielorodzinnej, tylko w kwartałach, w których występują wyłącznie domki jednorodzinne. To nas zaskoczyło i oburzyło. Mieszkańcy czują się oszukani i zlekceważeni – kwituje mieszkanka.

O komentarz w sprawie poprosiliśmy wydział urbanistyki i architektury. W odpowiedzi na wystosowanego maila otrzymaliśmy informację, że projekt planu miejscowego zezwala na zabudowę mieszkaniową wielorodzinną w dwóch przypadkach: kiedy zabudowa mieszkaniowa już istnieje (tak właśnie jest na omawianym terenie) lub kiedy wydane są prawomocne decyzje o warunkach zabudowy lub toczą się postępowania mające na celu wydanie takich warunków zabudowy.

– Do 27 lutego trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Czekamy na wnioski i uwagi od mieszkańców. Będziemy je analizować i dopiero wtedy będziemy w stanie powiedzieć, czy w planie zajdą jakiekolwiek zmiany – informuje Marcin Januchta, rzecznik prasowy prezydenta Kielc.

Uwagi można składać:

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO