Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Niedługo pierwszy pomiar w laboratorium GUM w Kielcach

wtorek, 27 września 2022 14:04 / Autor: Michał Łosiak
Niedługo pierwszy pomiar w laboratorium GUM w Kielcach
Fot. GUM
Niedługo pierwszy pomiar w laboratorium GUM w Kielcach
Fot. GUM
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Trwają prace na budowie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Niebawem odbędzie się pomiar w pierwszym próbnym laboratorium.

Przypomnijmy, że budowa rozpoczęła się w styczniu 2021 roku. To jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat w naszym regionie, której wykonawcą jest firma Anna-Bud.

– Cały czas realizujemy prace wewnątrz budynku. Wiążą się one z poprowadzeniem instalacji elektrycznej, wentylacyjnej, a niebawem zostanie wykonane pierwsze próbne laboratorium, w którym dokonamy pomiarów. Będzie to laboratorium długości – mówi Piotr Ziółkowski, dyrektor generalny GUM.

Inwestycja zostanie przygotowana na zimę.

– Niebawem rozpoczynamy również prace związane z zabezpieczeniem obiektu na okres zimowy. Chodzi o ocieplenie budynków tak, aby w sezonie grzewczym można było w dalszym ciągu pracować wewnątrz – dodaje Piotr Ziółkowski.

Jak podkreśla nasz rozmówca prace wewnętrzne są najtrudniejszym etapem.

– To budowa serca kampusu, czyli specjalistycznych pomieszczeń. Chodzi chociażby o laboratorium akustyki, w którym będzie znajdowała się komora bezechowa. Musi tam panować bezwzględna cisza, a urządzenia pomiarowe powinny pracować bezbłędnie – zaznacza.

Wiosną przyszłego roku ściany zostaną otynkowane. Zagospodarowany ma zostać także charakterystyczny dziedziniec na środku którego stanie drzewo. Rozpoczęcie działalności kampusu zaplanowano na 1 stycznia 2024 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO