Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[FOTO] Otwarcie wystawy Henryka Wańka w „Domu Praczki”

piątek, 31 lipca 2020 20:30 / Autor: Adrianna Linertowicz
[FOTO] Otwarcie wystawy Henryka Wańka w „Domu Praczki”
[FOTO] Otwarcie wystawy Henryka Wańka w „Domu Praczki”
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Henryk Waniek to artysta, dla którego sztuka jest drogą wtajemniczenia. Jego twórczość przepełnia bogata symbolika i głęboki mistycyzm. Uroczyste otwarcie wystawy jego prac, zatytułowanej „Harmonia mundi” odbyło się w piątek, 31 lipc,a w „Domu Praczki” w Kielcach.

Można powiedzieć, że Henryk Waniek to prawdziwy człowiek renesansu.

– Jest pisarzem i malarzem, znawcą różnych zagadnień ezoterycznych. Jego obrazy przesycone są symboliką i mistycyzmem, a ponieważ to pasjonat Śląska, jest również znawcą mistyki śląskiej. Jednak jego pejzaże, krajobrazy i malarskie wizje są uniwersalne. Znajdziemy w nich całe uniwersum, dlatego one jakby sugerują nam, że gdzieś istnieje pewna tajemnica, a obrazy są takimi znakami na drodze, które nam o tym przypominają – mówi Olga Grabiwoda, kurator Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki”.

Ekspozycja „Harmonia mundi” prezentuje bogatą, spójną i przemyślaną wizję, przez którą przemawia konkretna idea: potrzeba odkrywania i poznawania duchowego podłoża rzeczywistości. Prace Henryka Wańka odwołują się stale do tych samych symboli: księżyca, gwiazd, gór, labiryntów, drzew, dróg. W każdym obrazie tkwi jakiś sekret, który tylko czeka na odkrycie.

„W jego malarstwie (…) powtarza się Świątynia Salomona, labirynt, spirala, alchemiczne retorty, szlachetne kamienie, kryształy, napisy, cytaty w starożytnych językach i dziwnych alfabetach. (…) Owe symbole na obrazach Wańka dają nam znak, że tajemnica istnieje”, w ten sposób o twórczości artysty wypowiedziała się Małgorzata Baranowska.

W posiadaniu prac Henryka Wańka są między innymi Muzea Narodowe w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie i Kielcach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO