Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

[FOTO] Wystawa „Sikorki” na Dworcu Autobusowym

piątek, 21 stycznia 2022 19:45 / Autor: Adrianna Linertowicz
[FOTO] Wystawa „Sikorki” na Dworcu Autobusowym
[FOTO] Wystawa „Sikorki” na Dworcu Autobusowym
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Sikorki nazywane są ptakami prawdy. Symbolizują komunikację, szczerość, radość, a także pomyślność. Te dobrze nam znane ptaszki, za sprawą kieleckiej artystki Anny Ewy Kosińskiej, zagościły właśnie w Galerii Dworzec 17:30. Od stycznia można oglądać wystawę jej prac w Galerii Dworzec 17:30.

Sikorki jako ptaki, ale również jako postacie kobiece. Wystawa Anny Ewy Kosińskiej to baśniowy świat przepełniony symboliką i licznymi nawiązaniami. W piątek, 21 stycznia, w Galerii Dworzec 17:30, w Punkcie Promocji Kielc, odbył się wernisaż ekspozycji pt. „Sikorki”. Otwarciu wystawy towarzyszył również muzyczny występ Anny Kulczyckiej.

– Gdy przyszła zima, sikorki zaczęły przylatywać do mojego okna. Mieszkam nad kieleckim Zalewem, a jest ich tam bardzo wiele. Zauważyłam, że te odważne i sprytne ptaszki zaczęły mi w pewnym sensie towarzyszyć w codziennych czynnościach. Zrobiłam im karmnik i obserwowałam, jak tam buszowały. Stąd przyszła inspiracja, którą postanowiłam przenieść na płótno. Bardzo też interesuje mnie symbolika zwierząt, dlatego też w moich pracach można dostrzec dużo takich odniesień – zdradziła w rozmowie z nami Anna Ewa Kosińska.

– W pracach Anny Kosińskiej istotne są zwierzęta, rośliny. Jednak cykle obrazów posiadają elementy, które przeplatają się pod względem ważności. Autorka kieruje widza do tego, co ważne dla niej w danym momencie życia i porze roku. I tak jest w tym przypadku, naszą uwagę przykuwają ptaki. Sikorki czy gile to istoty, którym autorka nadaje znaczenie magiczne – tak o pracach autorki wypowiedział się dr Michał Obiedziński.

Prace artystki można podziwiać także w formie użytkowej – na poduszkach, szalach, chustach i notesach.

Wystawę można oglądać od piątku, 21 stycznia, w Galerii Dworzec 17:30, w Punkcie Promocji Kielc na kieleckim Dworcu Autobusowym.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO