Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Radni nie zgodzili się na podwyżki stawek za parkowanie w centrum

czwartek, 09 czerwca 2022 19:09 / Autor: Weronika Kępa
Radni nie zgodzili się na podwyżki stawek za parkowanie w centrum
Radni nie zgodzili się na podwyżki stawek za parkowanie w centrum
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Podczas dzisiejszej (9 czerwca) sesji radni odrzucili projekt uchwały dotyczący podwyżki stawek za parkowanie w centrum miasta. Za dokumentem zagłosowało tylko sześć osób.

Przypomnijmy, że miasto chciało podnieść obecne stawki o 25 proc. Zgodnie z procedowanym dokumentem pierwsza godzina postoju w SPP miałaby kosztować 2,50, druga – trzy złote, z kolei trzecia – 3,60. Radni mieli jednak wiele wątpliwości co do zasadności tych zmian.

- Przedsiębiorcy oczekują zwiększenia miejsc w istniejącej strefie parkingowej, a nie podnoszenia opłat – stwierdziła wiceprzewodnicząca Joanna Winiarska.

Podobnego zdania był między innymi radny Piotr Kisiel. - Centrum powinno gospodarczo funkcjonować, a podniesienie opłat zniechęca ludzi do odwiedzania go. W ten sposób nie stwarzamy dogodnych warunków do tego, by prowadzić działalność w centrum miasta – zaznaczył radny.

Innego zdania była z kolei wiceprzewodnicząca Anna Kibortt. - Strefa nie jest tworzona w celach zarobkowych tylko w celu wymuszenia rotacji i sprawienia, by konkurencyjne środki transportu były pożądaną alternatywą. Nie osiągniemy tego mając najtańsze postoje w strefie. A przypomnę, że około 50 proc. osób korzystających ze strefy to nie są mieszkańcy Kielc. Te zmiany są więc zbyt delikatne – mówiła.

- Pierwsza godzina nie może być mniej kosztowna niż bilet komunikacji miejskiej. Musimy na tym zarabiać i zachęcać do zostawiania aut w domach. Powinniśmy też iść w stronę zielonego miasta. A auta to główny generator smogu – dodała radna Katarzyna Zapała.

- To kompromis, z którego mam wrażenie, że nikt nie jest zadowolony, co prawda z różnych przyczyn, ale nikogo to nie zadowala – podsumował radny Michał Braun.

Finalnie radni nie zgodzili się na podwyżkę opłat. Za projektem opowiedziało się tylko sześć osób (Jarosław Bukowski, Katarzyna Czech-Kruczek, Anna Kibortt, Joanna Litwin, Bożena Sieczka i Katarzyna Zapała), dziesięć zagłosowało przeciwko, a pięć się wstrzymało.

To oznacza, że stawki pozostają bez zmian – pierwsza godzina postoju kosztuje 2 złote, druga – 2,40, a trzecia – 2,80. Wciąż obowiązuje również bezpłatne 45 minut.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO