Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Rzeźba jelenia powróci na osiedle Świętokrzyskie?

piątek, 10 czerwca 2022 11:31 / Autor: Weronika Kępa
Rzeźba jelenia powróci na osiedle Świętokrzyskie?
Fot. Echo Dnia
Rzeźba jelenia powróci na osiedle Świętokrzyskie?
Fot. Echo Dnia
Weronika Kępa
Weronika Kępa

W latach 80. na osiedlu Świętokrzyskim, nieopodal obecnego sklepu Stokrotka, stała rzeźba jelenia z karawaką. Niestety, po czasie zniknęła, a słuch o niej zaginął. Jednak, jak dowiedziało się Radio eM Kielce, spółdzielnia chce ją przywrócić.

„Od pewnego czasu kieleckie osiedle Świętokrzyskie ozdabia rzeźba jelenia z podwójnym krzyżem pomiędzy rogami, stanowiąca wizytówkę dzielnicy”, czytamy w wydaniu Echa Dnia z 1987 roku.

– Zastanawia mnie, co się stało z tą figurą – dlaczego jej już nie ma i dlaczego nikt nie postarał się o jej przywrócenie? – pyta nasz czytelnik.

Jeleń był wykonany z ceramiki i miał ceglano-czerwony kolor. „Najpierw zniknął z niego krzyż. Potem ktoś rozbił mu głowę. Na końcu zdemontowano korpus. Po jednej z wielu awarii ciepłowniczych zlikwidowano cokół. Ot cała historia”, pisze pan Mateusz Bryła na grupie „Kielce na przestrzeni lat”.

O informację w sprawie jelenia poprosiliśmy w Spółdzielni Mieszkaniowej „Wichrowe Wzgórze”.

– Powstała inicjatywa przywrócenia na rzeźby Jelenia z Karawaką na osiedle. Zarząd jest w kontakcie z artystą, panem Sławomirem Mickiem w tej sprawie. Nie jesteśmy w posiadaniu pozostałości po przedmiotowej rzeźbie i nie znamy jej dziejów po demontażu – mówi Artur Kozub, prezes zarządu SM „Wichrowe Wzgórze”.

O postępach w sprawie będziemy informować na bieżąco.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO