Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Brakuje krwi! Apel do krwiodawców

środa, 19 stycznia 2022 09:45 / Autor: Magdalena Nowak
Brakuje krwi! Apel do krwiodawców
Brakuje krwi! Apel do krwiodawców
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Stany magazynowe krwi są niewystraczające. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach apeluje o oddawanie tego cennego leku. Jego niedobory występują niemal wśród wszystkich grup.

– Apelujemy do wszystkich zdrowych osób, zaszczepionych oraz niezaszczepionych. Zaszczepieni szczepionką Moderną lub Phizerem mogą oddać krew już po 48 godzinach, w przypadku AstraZeneci lub Johnsona czas ten wydłuża się do 14 dni. W sytuacji wystąpienia objawów poszczepiennych krew można oddać w siódmym dniu od ustąpienia objawów – wyjaśnia Jerzy Stalmasińki, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

Honorowym krwiodawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, nieprzyjmująca leków na stałe. Dawcami nie mogą być natomiast ci, którzy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy mieli wykonywany zabieg operacyjny, tatuaż lub przekłucie uszu, a także kobiety w ciąży, w okresie menstruacji oraz do trzech dni po jej zakończeniu.

Krew można oddać w  Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach przy ulicy Jagiellońskiej 66, lub w oddziałach terenowych: w Skarżysku Kamiennej przy ulicy Szpitalnej 1, w Sandomierzu przy ulicy Schinzla 13, w Ostrowcu Świętokrzyskim przy ulicy Szymanowskiego 11, w Końskich przy ulicy Gimnazjalnej 41.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach będzie czynne również w najbliższą sobotę w godzinach od 8.00 do 13.00.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO