Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Caritas Diecezji Kieleckiej pomaga bezdomnym i potrzebującym

piątek, 22 stycznia 2021 15:02 / Autor: Magdalena Nowak
Caritas Diecezji Kieleckiej pomaga bezdomnym i potrzebującym
Caritas Diecezji Kieleckiej pomaga bezdomnym i potrzebującym
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Na terenie  Diecezji Kieleckiej funkcjonuje osiem placówek prowadzonych przez Caritas Diecezji Kieleckiej, które pomagają osobom bezdomnym i ubogim.

 Caritas Diecezji Kieleckiej realizuje pomoc całoroczną dla potrzebujących. – Osobom bezdomnym udostępniamy schroniska oraz placówki w formie mieszkań wspieranych.  Oprócz placówek stacjonarnych, gdzie można znaleźć schronienie, prowadzimy także szeroki zakres pomocy doraźnej w formie wydawania żywności, ale też odzieży, środków czystości i artykułów pierwszej potrzeby – mówi ksiądz Stanisław Słowik dyrektor kieleckiej Caritas.

– Z pomocy doraźnej korzystają osoby, które mają  swój dom, natomiast nie potrafią sobie poradzić w zaspokojeniu wszystkich potrzeb życiowych. Czasami nawet ponad sto osób dziennie przychodzi do punktu pomocy doraźnej przy Centrum Integracji Społecznej przy ul. Wesołej po wsparcie. Około połowa z nich mieszka w prowizorycznych warunkach i dzięki tej pomocy są w stanie egzystować. Część korzysta z takiego wsparcia dwa lub trzy razy w tygodniu. Te punkty wydawania żywności -  z krótką przerwą - w czasie pandemii cały czas funkcjonują – dodaje kapłan.

Caritas stara się również aktywizować bezdomnych i pomaga wyjść z tego stanu. – Centrum Integracji Społecznej, które funkcjonuje od kilkunastu lat, to pewna forma przygotowania do pracy i szansa w usamodzielnieniu takich osób. Różne inne projekty krótkookresowe też mają na celu pomoc w znalezieniu pracy. Jeśli są to osoby starsze, to pomagamy im w pozyskaniu zasiłku czy  renty inwalidzkiej, po to aby mieli stałe źródło dochodu. Wtedy możemy kierować ich do mieszkań wspieranych lub innych, tak aby zabezpieczyć im elementarne potrzeby życiowe – podkreśla  ksiądz Stanisław Słowik.

Caritas Diecezji Kieleckiej daje stałe wsparcie blisko 600 bezdomnym i potrzebującym z całego województwa. W Kielcach prowadzi Schronisko dla Kobiet przy ul. Urzędniczej 7b.

Tag: Caritas

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO