Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Krok w kierunku ekologii

poniedziałek, 06 lipca 2020 14:08 / Autor: Weronika Kępa
Krok w kierunku ekologii
Krok w kierunku ekologii
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Urząd Marszałkowski we współpracy ze starannie dobranym zespołem ekspertów rozpoczyna realizację nowego projektu. Przedmiotem podpisanego przez strony porozumienia są innowacyjne rozwiązania w zakresie zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych i popiołów ze spalania biomasy.

- Problematyka osadów ściekowych, a zwłaszcza sposobu ich zagospodarowania, od lat jest tematem wielu dyskusji w Polsce, Europie i na świecie - mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. - Wypracowanie innowacyjnego rozwiązania w tym zakresie wpisuje się w obecne tendencje i cele ekologiczne. Cieszę się, że w ten projekt tak prężnie zaangażowali się specjaliści. Liczę na owocną współpracę - dodaje.

Popioły powstające w wyniku spalania biomasy i agromasy zawierają cenne składniki mineralne. - Te, w połączeniu z osadami pościekowymi, mogą dać komponent, który zastąpi nie zawsze przyjazne środowisku nawozy mineralne - mówi Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego.

Jednym z partnerów projektu jest ENEA, największy producent zielonej energii w Polsce. - Staramy się krzewić świadomość środowiskową. Nie rabujemy lasów, użytkujemy w spalaniu tylko to, co gdzie indziej nie może być wykorzystane. Deklarujemy pełne zaangażowanie w ten projekt - mówi Zdzisław Stalica, przedstawiciel ENEA. - Chcemy wspólnie znaleźć kolejny kierunek zagospodarowania odpadów, tak aby stworzyć z nich świetne produkty - stwierdza Andrzej Jastrząb, przedstawiciel ENEA.

Wśród stron porozumienia znalazł się również Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Centrum Kooperacji Recyklingu Not For Profit System i Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO