Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

To już rok pandemii w Polsce. Jak radzi sobie z koronawirusem nasz region?

czwartek, 04 marca 2021 16:16 / Autor: Magdalena Nowak
To już rok pandemii w Polsce. Jak radzi sobie z koronawirusem nasz region?
To już rok pandemii w Polsce. Jak radzi sobie z koronawirusem nasz region?
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Dokładnie rok temu w naszym kraju wykryto pierwszy przypadek zakażenia kornawirusem. Do tej pory w województwie świętokrzyskim potwierdzono 43 968 zachorowań i 1 280 zgonów.

O pierwszym o przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce poinformował 4 marca 2020 roku ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski. Był to pacjent z województwa lubuskiego, hospitalizowany w Zielonej Górze. Pierwsze zakażenia w województwie świętokrzyskim zostały odnotowane 14 marca u dwóch mieszkańców powiatu ostrowieckiego, hospitalizowanych w szpitalu w Starachowicach. Pierwsze zakażenie w stolicy regionu mieliśmy dzień później.

– Od początku nie jesteśmy województwem, w którym mamy najwięcej zachorowań, wręcz przeciwnie. W czasie najniższych wskaźników,  było około 360 osób hospitalizowanych, obecnie jest to 620 osób. W ciągu niespełna dwóch tygodni mamy zatem prawie stuprocentowy wzrost. Pod koniec minionego roku, kiedy mieliśmy drugą falę pandemii, w szpitalach przebywało ponad 1 200 osób, a wolnych miejsc mieliśmy 1 600  – mówi wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz.

– Obecnie mamy 1010 miejsc covidowych, z czego około 40 procent jest wolnych. Myślę, że jest to wystarczający bufor i dopowiedz na pytanie, czy otwieramy Szpital Tymczasowy – na razie nie.  Wszystkie modele zakładają, że jeszcze w marcu dowiemy się, w którą stronę pójdzie rozwój epidemii. Czy mamy już do czynienia z przesileniem, czy to jeszcze będzie narastać – dodaje wojewoda.

Jeśli pacjentów wymagających hospitalizacji będzie przybywać, do szpitali covidowych dołączy ponownie lecznica w Opatowie, a także oddziały szpitala we Włoszczowie, Skarżysku Kamiennej oraz Szpital MSWiA.

Od początku pandemii w całym kraju zakażenie potwierdzono u ponad 1 mln 735 tys. osób, z których 44 360 zmarło.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO