Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

W czasie lata dzieci się gubią... Często?

wtorek, 10 sierpnia 2021 16:01 / Autor: Aleksandra Rękas
W czasie lata dzieci się gubią... Często?
W czasie lata dzieci się gubią... Często?
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Wakacje to okres pierwszych letnich wyjazdów i nawiązywania nowych znajomości. Niestety, to także czas w którym dochodzi do wielu zaginięć dzieci i młodzieży. Tylko od początku czerwca, mundurowi z naszego województwa odnotowali 13 takich niebezpiecznych zdarzeń. Jakie są ich przyczyny?

13 wspomnianych zgłoszeń dotyczyło dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 17 lat.

- Część takich zdarzeń jest bardzo krótkotrwałych – bywają sytuacje, gdy przerażony rodzic zgłosi zaginięcie, a dziecko odnajduje się nawet po kilkunastu minutach od zawiadomienia – wyjaśnia asp. Artur Majchrzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Przyczyn takich zaginięć może być mnóstwo. W przypadku dzieci, wystarczy chwila nieuwagi na zatłoczonej plaży. Jeśli chodzi o nastolatków, w grę wchodzą także nieprzemyślane wakacyjne wyjazdy, czy zawiązywanie nowych znajomości, nie zawsze w bezpieczny sposób.

- Jeśli mowa o byciu „na gigancie” w przypadku nastolatków, w okresie wakacyjnym może być to spowodowane wieloma czynnikami. Czasem chodzi o jakąś wakacyjną miłość, problemy rodzinne, spontaniczny wypad ze znajomymi bez poinformowania rodziców. Młodzi ludzie mają więcej czasu i nie zawsze pożytkują go należycie – zaznacza.

Jak dodaje, rodzice powinni być uczuleni zwłaszcza na znajomości zawierane przez Internet.

- Pamiętajmy o tym, że być na bieżąco z tym, co dzieje się u naszych dzieci. Wtedy w przypadku zagrożenia, policjanci mają jakiś punkt zaczepienia. Uważajmy na kontakty w sieci, nigdy nie wiemy kto jest po drugiej stronie, jakie ma zamiary. Młodzi ludzie są na to zwłaszcza narażeni – alarmuje aspirant. Artur Majchrzak.

Od początku czerwca, w naszym województwie doszło do 96 zaginięć.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO