Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Tulipany – zasady prawidłowego nawożenia

środa, 16 września 2020 15:35 / Autor: Michał Łosiak
Tulipany – zasady prawidłowego nawożenia
Tulipany – zasady prawidłowego nawożenia
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Tulipany to jedne z najpopularniejszych kwiatów cebulowych. Cenione są ze względu na swoją elegancję oraz prostotę i uwielbiane jako element bukietów. Podobnie jak inne rośliny cebulowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji, a przede wszystkim nawożenia. Jest ono szczególnie ważne w przypadku tulipanów, ze względu na ich krótki okres wegetacji i spore wymagania pokarmowe. Jak i czym nawozić tulipany? Jaki jest najlepszy termin do nawożenia? Przeczytaj poniżej.

Tulipan – cebule sprawdź tutaj.

Tulipany – nawozić czy nie?

 

Odpowiedź jest bardzo prosta: nawozić i to koniecznie. Tulipany to rośliny, które sadzone są jesienią i kwitną dosyć krótko, bo zazwyczaj od marca do końca czerwca. Po co więc je nawozić skoro okres kwitnienia jest tak krótki? Właśnie dlatego, bo w tym czasie tracą całą masę energii, którą muszą zgromadzić z powrotem aby przetrwać zimę i znów zakwitnąć w przyszłym roku. Nawożenie ma więc na celu wzmocnić je przed kwitnięciem oraz przed zimowaniem.

 

Jaki nawóz do tulipanów wybrać?

 

W sklepach możemy znaleźć szeroki wybór nawozów mineralnych dedykowanych do kwiatów cebulowych. Podstawą nawozów mineralnych są trzy główne składniki pokarmowe: azot, fosfor i potas. To one pełnią kluczową rolę w odżywianiu tulipanów i innych roślin cebulowych. Każdy z tych składników spełnia inną funkcję, ale ich działanie nawzajem się uzupełnia. Niedobór jednego z nich może ograniczać działanie pozostałych, a nadmiar któregoś zmniejszać skuteczność innego. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczać roślinom zrównoważone proporcje tych pierwiastków. Potas wzmacnia odporność tulipanów i ich system korzeniowy, natomiast fosfor poprawia ich kwitnienie. Z kolei azot pobudza rośliny do wzrostu i odpowiada za zwiększenie masy zielonej. Z tego też powodu jego użycie jest dopuszczalne jedynie do końca lipca.

Nawozy mineralne do tulipanów możemy dostać zazwyczaj w formie granulowanej lub płynnej. To, który jest wygodniejszy w użyciu zależy już od osobistych preferencji. Nawozy granulowane miesza się z glebą, a mianowicie jej wierzchnią warstwą, natomiast płynne trzeba rozrobić z wodą zachowując odpowiednie proporcje.

           

Warto tutaj również wspomnieć o znaczeniu nawozów organicznych w nawożeniu tulipanów. Możemy dodatkowo zastosować nawozy organiczne tj. obornik i kompost, a także nawozy zielone. Najlepiej wybierać obornik przekompostowany, świeży może spalić korzenie roślin i nadaje się do użytku tylko jesienią.

 

Kiedy nawozić tulipany?

 

Przede wszystkim warto dać roślinom dobry start, dlatego pierwsze nawożenie powinno być przeprowadzone jeszcze przed posadzeniem cebul. Do wzbogacenia gleby bardzo dobrze sprawdzi się kompost.

Najlepszym czasem do nawożenia tulipanów jest marzec, zaraz po wypuszczeniu pierwszych liści. Jest to okres ich intensywnego rozwoju. Dlatego w tym czasie rośliny potrzebują najwięcej azotu, który jak wiadomo stymuluje ich wzrost. Na słabszych glebach warto również przeprowadzić nawożenie jesienne, szczególnie że w tym okresie u roślin cebulowych rozpoczynają wzrost ich korzenie. Jesienią wybieramy nawozy zawierające potas i fosfor. W tym czasie należy zrezygnować z nawożenia azotem, ponieważ zbytnio pobudzi rośliny do wzrostu i nie zdążą przygotować się do spokojnego przezimowania.

Zarówno w trakcie sezonu wegetacyjnego jak i jesienią nawożenie mineralne można połączyć z nawożeniem organicznym, które znacznie poprawia strukturę gleby.

Częstotliwość nawożenia tulipanów zależy również od rodzaju nawozu, który wybraliśmy. W przypadku nawozów długo działających wystarczy np. jednokrotne nawożenie w marcu, ponieważ składniki pokarmowe uwalniane są stopniowo przed długi okres. Nawożenie zwykłym nawozem powtarzamy 2-3 krotnie w sezonie wegetacyjnym.

Nawozy do tulipanów i innych roślin cebulowych sprawdź tutaj.  

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO