Reklama Patronat Koncert życzeń Kontakt
Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 FM | Włoszczowa 94,4 FM
Tryb Ciemny
eM Radio
WŁĄCZ RADIO
OTWÓRZ NA TELEFONIE
Kod QR
Poświęcenie kościoła w Widomej i jubileusz 40-lecia powstania parafii
autor
Beata Kwieczko
2026.06.28 18:13

Biskup kielecki Jan Piotrowski poświęcił kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Widomej. Uroczystość, która odbyła się w niedzielę, 28 czerwca, była połączona z obchodami 40-lecia powstania parafii i zgromadziła duchownych oraz licznych wiernych, którzy przez lata angażowali się w budowę i rozwój wspólnoty.

Poświęcenie kościoła było symbolicznym zwieńczeniem dzieła rozpoczętego w latach 80. XX wieku. Jak wspomina ks. Stanisław Włosowicz, pierwszy proboszcz parafii, impulsem do powstania wspólnoty była troska o mieszkańców Widomej, którzy ze względu na dużą odległość od kościołów w sąsiednich parafiach rzadko uczestniczyli w niedzielnych Mszach Świętych.

-Najpierw mieliśmy niewielką salkę katechetyczną w dawnej mleczarni. Kiedy zabrakło miejsca, a przyszła zima, kupiliśmy od sąsiadki starą stodołę i tu była kaplica. Później przez długi czas staraliśmy się o pozwolenie na budowę. Zanim je dostaliśmy, byliśmy 27 razy w Wydziale ds. Wyznań. Potem, od wykopania pierwszej łopaty do odprawienia pierwszej Mszy minęło zaledwie półtora roku – wspomina ks. Włosowicz.

Jak podkreśla, budowa kościoła nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania mieszkańców.

- Gdyby nie ludzie, nic by tutaj nie powstało. Wszyscy pracowali społecznie: murarze, majstrowie i mieszkańcy. Nie mieliśmy żadnych dotacji. To była ich praca, ich pieniądze i ich ofiarność – mówi pierwszy proboszcz parafii.

Ks. Adam Grzesiński, obecny proboszcz przyznaje, że wierni od dawna czekali na uroczyste poświęcenie świątyni.

- Czekaliśmy na ten dzień od 40 lat. To zwieńczenie całego dzieła i jednocześnie dziękczynienie Bogu za to, że mogła powstać parafia, wspólnota i kościół, który jest widzialnym znakiem obecności Boga pośród ludzi. Tak jak Widoma jest miejscowością widoczną z każdej strony, tak również kościół stał się znakiem, który widać z daleka. To wielka radość dla całej parafii – mówi ks. Grzesiński.

Dodaje, że przez lata starał się kontynuować wizję swoich poprzedników zarówno jeśli chodzi o wygląd świątyni, jak i budowanie wspólnoty.

- Dziś jest ona żywa, aktywna, uczestniczy w liturgii i angażuje się w dzieła miłosierdzia w parafii i poza nią – podkreśla.

Uroczystego poświęcenia kościoła dokonał biskup Jan Piotrowski, który zwrócił uwagę, że konsekracja świątyni jest ważnym momentem dla całej wspólnoty Kościoła, ale nie oznacza zakończenia jej misji.

- Konsekracje, nawet jeśli dają wiele satysfakcji i radości, to też stawiają pytanie o przyszłość, a przede wszystkim o naszą obecność w kościołach parafialnych. Bo przecież, tak jak mawiał u początków chrześcijaństwa święty Ireniusz z Lyonu: „Chwałą Boga jest żywy człowiek”. To właśnie ma być ta owa Ziemia Święta, gdzie człowiek spotka się z Bogiem w sakramentach, które ubogacają nasze życie chrześcijańskie w każdym naszym powołaniu – tłumaczy biskup Piotrowski.

Historia parafii w Widomej rozpoczęła się w 1985 roku, gdy biskup kielecki Stanisław Szymecki poświęcił plac pod budowę kościoła oraz kaplicę urządzoną w starej stodole, a także wydał dekret erygujący Ośrodek Duszpasterski. Kolejnym ważnym etapem było uzyskanie w marcu 1988 roku pozwolenia na budowę obecnego kościoła. Rozpoczęcie prac pobłogosławił biskup Mieczysław Jaworski, który symbolicznie wykopał pierwszą łopatę ziemi pod fundamenty świątyni. Rok później, podczas wizytacji kanonicznej, wmurowano kamień węgielny poświęcony przez papieża Jana Pawła II w Tarnowie. W grudniu 1997 roku biskup Kazimierz Ryczan utworzył parafię pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, która powstała z części miejscowości należących wcześniej do parafii w Iwanowice, Niedźwiedź i Goszcza.

 

GALERIA

SŁOWO DNIA

NAJNOWSZE

CZYTAJ DALEJ