Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Andrzej Kaleta w Pacanowie: Chleb uczy nas bycia dobrym

czwartek, 15 września 2022 09:11 / Autor: Wojciech Dudkowski
Biskup Andrzej Kaleta w Pacanowie: Chleb uczy nas bycia dobrym
fot. diecezja.kielce.pl
Biskup Andrzej Kaleta w Pacanowie: Chleb uczy nas bycia dobrym
fot. diecezja.kielce.pl
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

O krzyżu jako symbolu nie tylko religijnym, ale i kulturowym mówił biskup Andrzej Kaleta podczas uroczystości odpustowych Podwyższenia Krzyża Świętego w bazylice w Pacanowie.

- W chlebie niebo styka się z ziemią, a człowiek-rolnik przez swoją pracę ma udział w krzyżu i Tajemnicy Eucharystii, Eucharystii – która jest pokarmem duchowym (…). Ona pomnaża i wzmacnia duchowe siły” – zauważył bp Andrzej Kaleta. Ponadto chleb nieustannie „uczy nas bycia dobrym i przypomina nam to, na co wskazywał św. Brat Albert Chmielowski (…). Chleb otwiera oczy na naszych bliźnich potrzebujących pomocy”.

Jak zauważył biskup, to polskie doświadczenie świętości chleba, pomogło otworzyć się Polakom na Ukraińców, w obliczu wojny. Przypomniał zarazem, że dzisiejszy dzień, z inicjatywy Rady Konferencji Episkopatów Europy, jest dniem modlitw za Ukrainę.

- Dziękujmy za plony i módlmy się o pokój na całym świecie – zachęcał w Pacanowie bp Andrzej Kaleta. Po Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna.

Przygotowania do odpustu trwały dziesięć dni. Każdego z nich,  przed wieczorną Mszą świętą odbywała się procesja z krzyżem wokół bazyliki oraz modlitwa za mieszkańców poszczególnych  ulic i miejscowości.

Źródło: ekai.pl

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO