Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski: Dziękujemy Bogu za miniony dar czasu

piątek, 31 grudnia 2021 20:08 / Autor: Wojciech Dudkowski
Biskup Jan Piotrowski: Dziękujemy Bogu za miniony dar czasu
Biskup Jan Piotrowski: Dziękujemy Bogu za miniony dar czasu
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

W ostatnim dniu 2021 roku Biskup Kielecki Jan Piotrowski odprawił w Bazylice Katedralnej uroczystą Mszę Świętą, aby podziękować Bogu za minione 12 miesięcy. Uroczystość zakończyła Adoracja Najświętszego Sakramentu ze śpiewem suplikacji oraz „Ciebie Boga wysławiamy”.

- Eucharystia jest modlitwą dziękczynienia. Dziękujemy więc Bogu w Trójcy Świętej jedynemu w murach tej jubileuszowej katedry za miniony dar czasu 365 dni – czas łaski i wiary, pokoju i miłości, dobra i nadziei. Jednocześnie przepraszamy Pana Boga, co było słabe i grzeszne, za to wszystko, co nie poddawało się działaniu Bożej Łaski. Prośmy, aby nowy dar czasu, był pełen pokoju serca, który daje tylko Jezus Chrystus – powiedział na początku Eucharystii biskup.

Homilię wygłosił proboszcz parafii katedralnej, ks. Adam Kędzierski. Wspominał czasy patrona dnia, świętego Sylwestra, papieża

- Bez wątpienia możemy czas pontyfikatu papieża Sylwestra nazwać czasem wiosny Kościoła. Tak jak na wiosnę na łące znikają ostatnie płaty śniegu i w ciągu jednej nocy szara łąka zmienia się w zieloną i kwitnącą, tak wtedy, po jednym dekrecie cesarza Dioklecjana, Kościół ukryty, katakumbowy, wychodzi na jaw, buduje kościoły, ludzie się cieszą, odbywają się nieskrępowane niczym liturgie ku czci Boga w Trójcy Świętej jedynego. Kiedy Konstantyn Wielki ufundował znane nam wielkie Bazyliki Rzymu – świętego Piotra, Jana i Pawła, Sylwester dokonał ich  konsekracji. Ich obrzędy stały się wzorem poświęcenia każdej chrześcijańskiej świątyni – przypomniał duszpasterz.

Proboszcz podsumował także miniony rok w życiu kieleckiej katedry. Do października trwał w niej Rok Jubileuszowy z okazji 850-lecia konsekracji.

- Z wydarzeń naukowo-kulturalnych odbyły się dwie konferencje naukowe, które zgromadziły wykładowców sześciu wyższych uczelni w Polsce – Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz kieleckiego Wyższego Seminarium Duchownego. Odbyły się także dwie wystawy, ukazała się książka, a także przepiękny album poświęcony naszej katedrze. Odbyło się wiele koncertów, została skomponowana Msza o Matce Bożej, a także pieśni ku jej czci – wymienił.

Nie brakowało także uroczystości religijnych, związanych z jubileuszem

- 7 maja odbyła się uroczystość Matki Bożej Łaskawej, której przewodniczył arcybiskup Tadeusz Wojda, 15 sierpnia biskup Jan Piotrowski poświęcił odrestaurowane organy, a 2 października odbyło się uroczyste zakończenie jubileuszu z udziałem arcybiskupa Salvatore Pennachio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Wzięło w nim udział 115 kapłanów i ponad 2 tysiące wiernych, specjalny list skierował papież Franciszek. Pod koniec września przeżywaliśmy także Misje Święte pod przewodnictwem Ojców Redemptorystów. Wprowadzone zostały także relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej – podsumował ksiądz Adam Kędzierski.

W minionym roku w bazylice katedralnej wyświęcono 3 diakonów, ochrzczonych zostało 86 dzieci, 194 zmarłych parafian zostało odprowadzonych na cmentarze, wśród nich wieloletni proboszcz, ks. Edwart Chat. 83 pary przyjęły sakrament małżeństwa, 66 dzieci przystąpiło do I Komunii Świętej, do bierzmowania przystąpiło 80 osób. 5 osób złożyło akt apostazji.

Wysłuchaj całej homilii:

 

Na zakończenie Mszy Świętej odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której odśpiewano przebłagalne suplikacje i dziękczynne Te Deum.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO